Mutfakta işinizi kolaylaştıracak bilgiler

Bilge Kadın

  /   1042   /   02 Şubat 2020, Pazar

 Yazdır

  

Mutfakta işinizi kolaylaştıracak bilgiler

Kızartacağınız patateslerin kabuklarını soyup dilediğiniz şekilde doğradıktan sonra içi süt dolu bir kaseye alın ve bir süre bekletin. Sütün içinden çıkardığınız patatesleri kuruladıktan sonra kızartın. Daha az yağ çektiğini göreceksiniz.

*******

Soğanı doğrarken gözlerinizin yanmaması için bir kaç öneri:  Keskin bir bıçak kullanın, doğrayacağınız soğanı bir süre buzdolabında bekletin, soğanı doğrarken bir mum yakın ve mumun yakınında soğanı doğrayın, bir kaba su koyun ve soğanı bir kez bu suya batırın, ikiye böldükten sonra doğrayacağınız kısmı tekrar suya batırıp doğramaya başlayın, soğan doğrarken sakız çiğneyin

*******

Baldaki en önemli değişiklik glikozun kristalleşmesi, balın akışkanlığını kaybederek şekerlenmesidir. Balın şekerlenmesi onun doğal olduğunu gösteren önemli bir delildir. Balın eski haline gelmesi için, balı yaklaşık 3 saat kavanozu ile 50 derece sıcak suda bekletmek yeterli olacaktır. Çok sıcak ve 0 derece altındaki soğukluk balın değerinin kaybolmasına neden olur. Havadaki nemi, çevredeki kokuları emme özelliğine sahip balı, kapağı sıkıca kapalı kaplarda muhafaza edin.

*******

Bayat ekmekleri küp küp kesip kızartın. Soğuyunca kavanoza alıp kapağını sıkıca kapatın. Daha sonra çorbalarınızda kullanmak üzere buzdolabında saklayın. Bayat ekmekleri mutfak robotundan geçirerek galeta unu elde edebilir ya da üzerine hafif su serperek alüminyum folyaya sarıp fırında 10 dakika ısıtabilirsiniz.

*******

Kabarık bir omlet yapmak istiyorsanız, bir yemek kaşığı suyun içine bir çay kaşığı mısır unu ekleyin. Hazırladığınız karışımı yumurtaya ilave edin. Böylece kabarık bir omlet yapmış olacaksınız.

*******

Un, bulgur gibi malzemeler mutfağımızda büyük bir yere sahip. Ancak bazen ihtiyacımızdan fazlasını alıyor ya da diyet gibi sebeplerle tüketime ara veriyoruz. Böyle durumlarda unun, bulgurun böceklenme ihtimali çok yüksek. Bunu önlemek için yapabileceğiniz şey, kavanozun içine birkaç tane kuru defne yaprağı yerleştirmek.

*******

Fırında pişirilen tavuk etleri hemen yenilmeyecekse, fırından çıkartıp üzerine tereyağı ve limon suyu sürün. Alüminyum folyo ile üzerini kapatarak bekletin. Böylece bekleyen tavuk eti servis edilinceye kadar sertleşmeden yumuşak kalacaktır.

*******

Ekmek keserken genelde çok kırıntı oluşur, bunu önlemek için ters çevirip dilimlediğinizde daha az parçalandığını göreceksiniz.

 

  

Yorumlar