Öğrenciler arıyı yakından tanıdı

Örnek - Halis Çocuk

  /   249   /   25 Haziran 2014, Çarşamba

AA
 Yazdır

"Çocuklar buraya geldiğinde arının sadece bal yaptığını düşünüyorlardı. Halbuki arının çevre, doğa ve polonizasyon için ne kadar önemli olduğu konusuna vurgu yaptık

Öğrenciler aldıkları eğitimle arının sayısız yararlarını öğreniyor

  

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezince (DAGEM) yürütülen "Arı Biziz, Bal Da Bizdedir Projesi" kapsamında 100 öğrenciye eğitim verildi.

DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada TÜBİTAK tarafından desteklenen projenin dördüncü yılında olduğunu söyledi.

Sosyal ve bilimsel projelerle çalışmalarına devam edeceklerini anlatan Kekeçoğlu, "Çocuklar buraya geldiğinde arının sadece bal yaptığını düşünüyorlardı. Halbuki arının çevre, doğa ve polonizasyon için ne kadar önemli olduğu konusuna vurgu yaptık. Çocuklarda bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Eğtimlerle öğrencilerin arı korkusunu yendiklerini vurgulayan Kekeçoğlu, "Arıyı tutabiliyorlar, dokunabiliyorlar, ellerine alabiliyorlar ve bu sayede korkularını yenebiliyorlar. Bununla beraber çocuklarda arı sevgisi oluşuyor. Proje başarılı ki her sene destekleniyor. Önümüzdeki yıllarda devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Kekeçoğlu, şunları söyledi:

"Kapasitemiz 25 öğrenci, belli kapasitenin üzerine çıktığımız zaman hem çocuklarla yakından ilgilenemiyoruz hem de fiziksel alan yetersiz kalıyor. Onlara daha rahat ulaşabilmek ve her biriyle bireysel olarak ilgilenebilmek için yirmi beşerlik gruplar halinde 100 öğrenci alıyoruz. Bu seneyle beraber 400 öğrenciye arı konusunda farkındalık oluşturmuş olduk."

  

Yorumlar