Temizlik yaparken hayat kurtaran doğal ve pratik çözümler nelerdir?

Halis Bilgi

  /   845   /   25 Haziran 2020, Perşembe

 Yazdır

  

Mutfaktan banyoya hemen her yerde saatlerce çıkmayan lekeleri çıkarmaya çalışmak çok zor iş. Ev temizliğinde; inatçı lekelerden, biriken tozlardan ve kötü kokulardan kurtulmak için birbirinden pratik, çözümlerle temizliği daha kolay hale getirebilirsiniz. İşte temizlik yaparken hayat kurtaracak pratik detaylar...

Evde en çok kirlenen yerlerin başında mutfak ve banyo gelmektedir. Temizlik yaparken banyo için ayrı mutfak bölümü için farklı yöntemler ve malzemeler kullanmak gerekiyor. Yoğun hayat koşturmacasında temizliğe fazla zaman ayırmak istemiyorsanız bu pratik bilgiler işinize yarayacak. Hızlı ve etkin sonuç almak için bu basit taktiklerle ve yapacağınız ürünlerle kolay hale getirebilirsiniz. 

DUVARDA OLUŞAN LEKELERİ DİŞ MACUNUYLA KOLAYCA SİLEBİLİRSİNİZ

 Çocuk olan evlerde duvarların çocuklar tarafından boya kalemleriyle çizilmesi en çok annelerin şikayet ettiği durumların başında yer almaktadır. Bu lekeleri kolayca çıkarmak için diş macunundan beze biraz koyup duvardaki lekelerden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda ütü tabanında olan yanık lekelerinden bu yöntemle kurtulabilirsiniz.

EVDE OLUŞAN KÖTÜ KOKULARI KARBONAT İLE YOK EDİN

 Banyoda klozetlerin içinde oluşan, mutfak lavabolarında, fırınların içinde, su ısıtıcı, su mataralarının içinde oluşan kötü kokuları yok etmek için; yarım çay bardağı karbonat ve 1 çay bardağı sirkeyi karıştırıp yüzeylere uygulayıp 15 dakika bekletin. Bu yöntemle bütün rahatsız edici kokulardan kolayca kurtulabilirsiniz.

KIYAFAETLERDE OLUŞAN LEKELERDEN KURTULMAK İÇİN BEYAZ SİRKE

 Beyaz sirke, evin bütün bölümlerinde kullanabileceğiniz ve uygun fiyatıyla da kolaylıkla alabileceğiniz ürünlerin başında yer alıyor. Kıyafetlerde oluşan, zeminlerinde bulunan lekeleri yok etmek için beyaz sirkeyi 1 bardak suyla karıştırıp leke olan kısımları ovalayıp yarım saat beklettikten sonra durulayın.

ÇOK KOLAY DOĞAL BULAŞIK DETERJANI YAPIMI

 Son dönemlerde artan kimyasal içerikli deterjanlar kullanmak istemiyorsanız çok kolay ve doğal bulaşık deterjanını rahatlıkla yapabilirsiniz. Bulaşık deterjanı için 2 su bardağı su ve 4 adet limonu dörde bölüp blendırdan geçirin. Daha sonra 1 çay bardağı sirke ve 1 yemek kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Karıştırdıktan sonra kullanıma hazır. 

ÇOK KOLAY VE DOĞAL YAĞ ÇÖZÜCÜYÜ KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ

 Son dönemlerde piyasada, doğal içerik olarak satılan temizlik malzemeleri çok pahalı fiyatlardan satışa sunuluyor. Hem ekonomik hem de sağlıklı yağ çözücü kullanmak için; 1 adet limonun suyu, 2 su bardağı su, yarım çay bardağı sıvı kastil sabununu ve yarım çay kaşığı karbonatı koyup hepsini iyice karıştırarak doğal yağ çözücünü elde edebilirsiniz. Sıvı aktil sabununu aktarlardan temin edebilirsiniz.

  

Yorumlar