En kolay mısır ekmeği nasıl yapılır? Tam kıvamında mısır ekmeği tarifi...

Halis Mutfak

  /   908   /   28 Eylül 2020, Pazartesi

 Yazdır

  

Karadeniz'in en sevilen lezzetlerinden biri olan mısır ekmeğini kendiniz yapmak isterseniz bu tarif tam size göre. O bölgelerde sık sık pişirilen mısır ekmeği kendi elleriyle dikip biçtikleri mısırların unlarından yapıldığında daha bir enfes oluyor. Yanında soğuk bir ayran ya da yoğurtla yiyebileceğiniz mısır ekmeğinin tarifi bugünkü yazımızda.

Mısır ekmeği, mısırdan yapılan un ile elde edilen bir ekmek çeşididir. Mısır unu ile buluşan süt, kabarma tozu, tereyağı gibi malzemelerle yapılan mısır ekmeği, Karadeniz deyince akla gelen ilk lezzetlerden biridir. Besleyici değeri yüksek besinlerden bir tanesi olan mısır ekmeği, düzenli bir şekilde tüketildiğinde enerji vererek bulundurduğu bol miktarda lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Doğu Karadeniz bölgesinin favori yiyeceklerinden biri olan mısır ekmeği, o yörede pişen yemeklerin adeta tamamlayıcısıdır. Sizlerde evde mısır ekmeği pişirmek istiyorsanız mutlaka hazırladığımız tarife göz atmalısınız.

MISIR EKMEĞİ TARİFİ:

MALZEMELER

 • 10 çorba kaşığı mısır unu
  4 çorba ka
  şığı beyaz un
  Yarım tatlı ka
  şığı kabartma tozu
  1 tatlı ka
  şığı tuz
  1 tatlı ka
  şığı şeker
  1 bardak süt
  2 adet yumurta
  1 kalıp tulum peyniri
  1 avuç kıyılmı
  ş dereotu
  1 bardak zeytinya
  ğı
  1 küçük kalıp tereya
  ğı

YAPILIŞI

 • Mısır unu ve beyaz un ile bir kasenin içinde bir araya getirin.
 • Dereotunu ince ince kıyın ve elinizle iyice ufaladığınız tulum peynirini diğer tüm malzeme ile bir çatal yardımıyla karıştırın.
 • Homojen bir kıvama gelene kadar iyice karıştırın. Yatay ince bir fırın tepsisini yağlayın ve hamuru içine yerleştirip 170 derecelik fırına yerleştirin.
 • 30 dakika kadar fırında pişen ve üstü altın rengine dönen ekmeğinizi fırından çıkartıp, ıslatıp iyice sıktığınız yağlı kağıdı üstüne örtün ve 10 dakika daha fırında pişirin.

Dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun...

    

Yorumlar