Banyo yaparken bebeğin su yutması! Yenidoğan bebeğe şifa banyosu nasıl yaptırılır?

Halis Çocuk

  /   972   /   21 Ekim 2020, Çarşamba

 Yazdır
Bebeğinize banyo yaptırırken su yutmasından korkuyor olabilirsiniz. Bunun için ne kadar dikkatli olmaya çalışsanız da olası bir durum karşısında su yutmuşsa ve bu suyun bebeğinize zarar vermemesi için yapabileceğiniz bir şey var. Bebeğinizin sabundan veya duş jelinden zarar görmesini istemiyorsanız küveti yıkarken beyazlatıcı kullanabilirsiniz. Yeni doğan bebeğin banyosunda dikkat edilmesi gerekenler...

  

Anne ve babalar için bebeklerine banyo yaptırmak her ne kadar eğlenceli olsa da en az bir o kadar da yorucudur. Kimi bebekler suda oynamaktan büyük bir keyif alsa da kimileri sudan korkar ve içerisinde durmaktan hoşlanmaz. En basiti banyo yaptırmak bile çileye dönüşebilir. Sudan korktuğu için bebeğine banyo yaptırmakta bir hayli zorlanan anne ve babaların banyo sırasında yaşadıkları en büyük tedirginlik, bebeklerin banyo suyunu yutmalarıdır. Yanlışlıkla da olsa su yutma durumu her ne kadar iyi bir şey olmasa da çok tehlikeli yani korkulacak bir durum da değildir. En kötü ihtimalini düşünüp banyo suyuna çişlerini yapmış olsalar dahi bu bebekler için ciddi riskler oluşturmaz. Ancak, sabundan veya duş jelinden alacakları kimyasallar bebeğin hastalanmasına neden olabilir. Bebeğiniz banyo suyu içtiyse çok fazla su içirerek kusmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizi hiçbir şekilde riske sokmak istemiyorsanız, banyo küvetini yıkarken temizleyici ve beyazlatıcı kullanın.

Küveti bu şekilde temizlerseniz banyo suyu bebeğinize zarar vermeyecektir. Bebeğinizin banyo küveti temizlemek için kullandığımız kimyasallar yüzme havuzlarını temizler ve daha az risk taşır. Bu nedenle bebeğinizin banyo küvetinin her yıkamadan sonra temizlemelisiniz.

YENİDOĞAN BEBEKLERE ŞİFA BANYOSU NASIL YAPTIRILIR?

Anne adaylarının doğum yaptıktan sonra bebeğiyle beraber yaptığı bitki banyosu, hem bebeğin annesiyle olan bağını güçlendirir hem de annenin doğumdan sonra görülecek olan ağrılarına iyi gelir. Özellikle göbek bağının bulunduğu kısım ve zedelenen bölgelere iyi geldiğini biliniyor. Küvetin içerisine koyulan Aynısefa çiçeği ise yaraların düzelmesinde oldukça etkilidir. 

Ayrıca sinirleri hafifleten, derinin sertliğini gideren, özel bölgenin iyileşmesini sağlayan ve zedelenen dokuları iyileştiren karakafes otu yaprağı da mevcut. Bebeğiyle bitkisel banyoya girmek isteyen annelerin, suyun çok sıcak olmaması gerektiğine dikkat etmesi gerekiyor.

Tüm bunların dışında bebeğin başının daima dik yani su üzerinde olması önemli. Özellikle doğumda kanamanız normalden daha fazla olduysa, bu banyoya girmeden önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

BEBEKLER İÇİN DOĞAL EV YAPIMI SAÇ KREMİ TARİFİ!

Saç dipleri hassas olan bebeklerde kullanılan bazı şampuan ve kremler, içerisindeki kimyasallar nedeniyle yan etki yapabilir. Özellikle de alerjisi olan bebeklerde kullanılan ürünlerin doğal olması çok önemlidir. Sizde bebeğinizin saç bakımına önem veriyorsanız ve bunu doğal yollardan gerçekleştirmek istiyorsanız, bu saç kremi ile bebeğinizi kimyasallardan koruyabilirsiniz.

İşte bebekler için saç kremi tarifi...

Yarım fincan bal ile yarım fincan saf sızma zeytinyağını güzelce karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten sonra saç kremini çalkalayın ve parmak uçlarınızla nazikçe saç derisine masaj yapın. 15 dakika boyunca bekleyin ve durulayın.

  

Yorumlar