Azerbaycan'da hanımlara özel taksi

Örnek

  /   1037   /   06 Temmuz 2014, Pazar

AA
 Yazdır

İran'da yıllardır uygulanmakta olan "Hanımefendi taksi" uygulaması, komşulara da örnek olmaya başladı

İran'dan sonra Azerbaycan'da da şoförü kadın, yolcusu da kadından oluşan taksiler trafiğe girdi

  

İran'da, "Banuvan taksi" "Hanımefendi taksi" adıyla hizmet veren soförleri kadın,yolcuları kadından oluşan taksi uygulaması, Azerbaycan'a da sıçradı. Uygulama özellikle bayanlar tarafından ilgi ile karşılandı.

Bakü'de bir kadın girişimci yıllar önce hayalini kurduğu "kadınlar için taksi" projesini, çalıştığı şirketin bünyesinde gerçeğe dönüştürdü.

"Lady taksi" projesiyle 20 kadının direksiyon başına geçtiği taksiler, Bakü sokaklarında sadece kadın ve çocukları için duracak. Taksilere kesinlikle erkek yolcu alınmayacak.

Yolcuların konforlu güvenli seyahati için kameralı, GPRS cihazlı son model otomobiler tahsis edildi ve bu taksiler pembe reklamlar, resimler ve "Hanımlar için" yazısıyla süslendi.

Projenin mimarı Hamide Ahmedova, öğrencilik yıllarında harçlığını çıkarmak için bir dönem taksi soförlüğü yaptığını, o dönemde sadece bayanlara hizmet verecek bir taksi şirketi kurmayı hayal ettiğini söyledi.

Daha sonra çalıştığı turizm şirketinin yöneticilerine hayalindeki projeyi anlattığını, onların da bunu beğendiklerini ifade eden Ahmedova, şimdilik 20 araçtan oluşan bir ekiple işe başladıklarını anlattı.

Kadın şoförlerin özenle seçildiğini ve en az 3 yıl iş tecrübesi olanları işe aldıklarını dile getiren Ahmedova, şöyle konuştu:

"Şoförlerimiz hepsi profesyonel. Kadın yolcular, kadınların kullandığı araçta daha güvenli yolculuk yapacak. Kadınları en iyi kadınlar anlar. Araçlara hiçbir şekilde erkek yolcu almayacağız. En fazla küçük erkek çocukları kabul edebiliriz. Gelecekte evli çiftler için Aile Taksi projesi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu araçlara ise bayanların dışında kimse binemeyecek."

- Kadınlara özel taksiyi erkekler de beğendi

Şoför Vefa Gayıbova, sadece kadınlara hizmet veren taksi projesinde yer aldığı için mutlu olduğunu dile getirerek, yolcular için her türlü konforun düşünüldüğünü, çocukların, koltuklara yerleştirilen monitörlerden çizgi film izleyeceğini kaydetti.

Layd Taksi'nin yolcularından Zenfira Rzayeva, Bakü'de böyle bir taksi hizmetinin bulunduğunu duyduğunda şaşırdığını ve çok sevindeğini söyledi.

Taksilerin temiz ve konforlu olduğuna işaret eden Rzayeva, "kadın elinin değdiği belli oluyor. Taksileri kadınların kullanmasından son derece memnunum" dedi.

Bakü sokaklarında kadın taksi şoförlerinin olması bazı erkekleri de memnun etti.

Nazim Ahmedov çalıştıkları zaman veya vakit bulamadıklarında ailelerini gidecekleri yere bu taksilerle daha rahat gönderecebileceklerini ifade etti.

Ahmedov, "Şoförler bayan olsa da hepsi profesyonelmiş. Eşlerimizi ve çocuklarımızı gönül rahatlığıyla emanet edebileceğiz" diye konuştu.

  

Yorumlar