Uyuşturucuya karşı hükumetin tedbirleri

Halis Bilgi - Örnek

  /   240   /   12 Temmuz 2014, Cumartesi

 Yazdır

İnşallah önümüzdeki dönemde gerek eğitim boyutunda, gerek sosyal duyarlılığı arttırma konusunda, bu yönde yeni ve etkili politikaları hayata geçireceğiz.

Başbakan Erdoğan, Yeşilay'ın iftar programına katılarak, uyuşturucu hakkında önemli açıklamalarda bulundu

  

Başbakan Erdoğan, Türkiye Yeşilay Derneği’nin Sepetçiler Kasrı’nda düzenlediği iftara katıldı. Burada iftarını yapan Erdoğan, daha sonra kürsüye davet edildi. Konuşmasında kötü alışkanlıklar ve bu alışkanlıklarla yapılan mücadeleye değinen Erdoğan, “2008 yılında çıkardığımız kanunla tütün ve tütün ürünlerinin kullanımını yasaklayarak bu konuda tarihi bir adım atmış, ülkemizde yeni bir dönem başlatmıştık. Kimi aksaklıklara rağmen bu kanunun uygulandığını milletimizin de bu durumdan memnun olduğunu görüyorum. Benim sigarayla mücadele konusundaki kişisel hassasiyetim sanırım hepinizin malumudur. Konu sadece sigara değil, aynı zamanda alkol, bunu bir kenara koyamazsınız. Şimdi bonzai diye bir şey çıktı ve çok daha ucuz ve çok daha yaygın. Ve bir neslin Allah muhafaza gidişi söz konusu, yok oluşu söz konusu. Tüm bunlara karşı bir mücadele bizim milli bir meselemiz olduğuna inanıyorum. En yakınlarımdan başlayarak sigara, alkol, alkollü içkiler, bunun yanında bonzai… Bunları kim kullanıyorsa, bu zararlı alışkanlıkları bırakmaları konusunda tavsiyelerde bulunuyor, söz verdiriyor ve hele hele sigara paketini elinden alıp üzerine tarihini, adını, imzasını alıyorum gönderiyorum. Bunlar hatıra olarak kalıyor” dedi.

Erdoğan, “Bilim adamları sigaranın 50 farklı hastalığın sebebi ve tetikleyicisi olduğunu çok net bir şekilde açıklıyor. Tabi istisnaları bir kenara bırakırsak maalesef kendileri de içiyor. Bunları da görüyoruz tabi bu da ayrıca üzücü olay. Ben insanlarımızın sağlığını önemsiyorum. Gelecek nesillerin çok daha temiz bir gelecek yaşaması için asla taviz vermeyeceğim. Bağımlılıkla mücadele konusunda çok önemli ilerlemeler kaydettik. Ancak Türkiye dünya ile bütünleşmiş bir ülke. Dünyadaki bir takım akımlar olumsuz gelişmeler maalesef ülkemizi de etkiliyor. Türkiye doğu ile batı arasındaki muazzam uyuşturucu trafiğinin en önemli güzergahlarından birinde yer alıyor. Güvenlik güçlerimiz bu konuda çok ciddi çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Ülkemizde yakalanan uyuşturucu miktarı hakikaten çok büyük miktarları buluyor. Ancak bu illet Türkiye’yi de yavaş yavaş etkisine almaya başladı. Son zamanlarda bonzai adlı bir uyuşturucunun yol açtığı sıkıntıları yakından takip ediyorum. Kimsenin tereddüdü olmasın tüm zararlı mücadelelerle olduğu gibi uyuşturucu ile de mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yeni yargı paketi ile birlikte cezaların ağırlaştırıldığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Çıkardığımız son yargı yasasında buradaki cezai yaptırımlar müeyyideler çok yüksek seviyelere çıkarılmıştır. Artık bu konuda satanı da içeni de, çocukmuş, şuymuş, buymuş hepsi bedelini ağır ödeyecek. Aksi takdirde bu işin caydırıcı olması mümkün değil. Biz mücadelenin tek boyutlu olmadığını biliyoruz. Bağımlılıkla mücadelenin yanında güvenlik tedbirlerinin yanında bilinçli, eğitimli, güçlü bir gençlik yetiştirmekten geçer. Sadece pozitif bilimlerle en iyi şekilde yetişmiş bir gençlik bilgili donanımlı olabiliyor ama bunu manevi bir zırhla teçhiz etmediğimizde gençliğin boşluğa düştüğünü, bocaladığını, madde bağımlılığı başta olmak üzere hiç arzu etmediğimiz bir istikamet tutturduğunu görüyoruz. Bizim ideal sahibi, ufuk sahibi, vizyon sahibi, milli ve manevi değerlerine bağlı gençlik hayallerimiz bu tür sıkıntıların panzehridir. İşte anayasamızın amir hükmü de ailenin korunması başlığında da bizlere önemli görevler yüklemektedir. Yani bu devletin görevidir. İsterse yapar diye bir şey yok. Devletin bunu yapması gerektiğini vurguluyorum. Biz bir elinde bilgisayar bir elinde kitap olan bir gençlik istiyoruz. Böyle bir gençlik bağımlılık batağına düşmez” şeklinde konuştu.
Uyuşturucunun okullara kadar inmesinin önüne geçilmesi için kararlı bir şekilde mücadele edeceklerinden bahseden Erdoğan, şöyle devam etti: “Uyuşturucunun okullara inmesinin gençlerimizi ağına almasının önüne geçeceğiz. İnşallah önümüzdeki dönemde gerek eğitim boyutunda, gerek sosyal duyarlılığı arttırma konusunda, bu yönde yeni ve etkili politikaları hayata geçireceğiz. Her alanda olduğu gibi bir büyük değişimi bu hususta değiştireceğine inanıyorum. Aksi takdirde birçok ülkede yaşanan toplumsal sorunların ülkemizi de için için kemirmesi kaçınılmaz hale gelecektir. Göz göre yaklaşan bu tehlikeye karşı biz üzerimize düşeni yapacağız. Bu bizim gelecek nesillere olan sorumluluğumuzdur.”

.

 

  

Yorumlar