Haklıyısan başarılısın

Örnek

  /   286   /   16 Temmuz 2014, Çarşamba

CİHAN
 Yazdır

Emekecan Keleş Açtığı davaların ardından haksızlıklara karşı mücadele etmek için hukukçu olmaya karar verdi

Küçük yaşta haklı davasında dik duran çocuk yıllar sonra Avukat oldu. Yeni davalar kazanmak istiyor

  Emekcan Keleş’in, 2001 yılında ilköğretim 6. sınıf öğrencisiyken harçlığı, otoyol zamlarının ardından aşağıya çekilmişti, çünkü onu okula götüren servis aracı İzmir–Çeşme otoyolunu kullanıyordu. Yapılan zam, servis ücretlerini de arttırmış ve bu yüzden babası harçlığından kısmıştı. Emekcan, o dönemde, “Bu zamla birlikte aileme aylık 130 milyon liralık yük geliyor. Ailemin ekonomisi sarsılıyor. Benim harçlığım kesiliyor, daha az kitap alıyorum.” diyerek avukat olan annesi Mehrigül Keleş ve babası Mehmet Emin Keleş aracılığıyla dava açmıştı. Zammı iptal ettiren Emekcan, iki yıl sonraki yeni zamma da dava açıp onu da iptal ettirmişti. Emekcan, anne ve babası tarafından haftalığına zam yapılarak ödüllendirilirken Tüketiciler Birliği tarafından da “Yılın Tüketicisi” seçildi. Emekcan’ın hukuk mücadelesi basın kuruluşlarınca yakından takip edilmiş, birçok habere konu olmuştu.

O ARTIK HUKUKÇU

Açtığı davaların ardından haksızlıklara karşı mücadele etmek için hukukçu olmaya karar verdiğini belirten Emekcan Keleş, aradan geçen 13 yıldan sonra Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Selçuk Yaşar Kampüsü’ndeki mezuniyet törenine katılan Keleş çifti, oğullarıyla meslekdaş olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Mehmet Emin Keleş, “Emekcan, otoyol zamlarına karşı açtığımız davaların ardından bana hukukçu olmak istediğini söyledi. Biz de aile olarak kararını destekledik. Amacına ulaştığı için çok sevinçliyiz.” diye konuştu.

Babasının, erken doğumla dünyaya gelen ve AIDS virüsü olan HIV'li kan verilen Y.O. için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nde yaptığı mücadeleyi unutamadığını kaydeden Emekcan Keleş ise, “Ben de ailem gibi avukat olmayı istiyorum. Özellikle spor hukuku ve AİHM konularında uzmanlaşıp çalışmak istiyorum.” dedi.   

Yorumlar