Oruç'un kanser tedavisine katkısı

Örnek - Halis Bilgi

  /   279   /   20 Temmuz 2014, Pazar

AA
 Yazdır

Bazı akademik araştırmalara göre, aç bırakılan kanser hastalarında kemoterapi tedavisinin daha etkili olduğu ortaya çıktı

Allah'ın emri olan oruç hükmünün hikmetlerinden biri de kanser tedavilerine katkı sağlamak

  Hiç şüphesiz, Allah'ın emri ve hükmü olan bazı ibadetlerin hikmetleri sayılmayacak kadar çoktur. İbadetlerin hikmetleri konusunda yıllardır yapılan araştırmalarda sürekli yeni hikmetler çıkmakta.
Mübarek ramazan ayında yapılan bir dizi ibadetlerin insan ve toplum üzerindeki etkilerini araştıran uzmanlar, oruç ibadetinin insan sağlığına katkısının inkar edilmeyecek şekilde olduğunu belirtiyor. Nitekim, oruç tutan kanserli insanların tedavilerinin çok daha kolay olduğu ortaya çıktı.
Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Demiray, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı akademik araştırmalara göre, aç bırakılan kanser hastalarında kemoterapi tedavisinin daha etkili olduğunu söyledi.

Modern tıbbın beslenmeyi, kanser tedavisinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü belirten Demiray, şöyle konuştu:

ORUÇ KANSER TEDAVİSİNİ DESTEKLİYOR

"Bazı akademik çalışmalar sonucunda, aç kalmanın kanser tedavisi sürecini, özellikle de kemoterapiyi desteklediği görüldü. Aç bırakılan hastalarda kemoterapiden daha iyi neticeler alındı. Ramazan ayında oruç tutmak isteyen kanser hastalarının mutlaka doktor tavsiyelerine uyması gerekiyor. Kanser türüne, evresine ve tedavi sürecine göre, doktorlar farklı uyarılarda bulunabilir."

Demiray, hastaların doktorlarının tavsiyesine göre ilaçlarını kullanması gerektiğini vurguladı.

KANSER HÜCRELERİ ŞEKERİ SEVİYOR

Demiray, kanser hücrelerinin şekere karşı anormal bir iştahı olduğunu söyledi.

Kanser hücrelerinin son derece verimsiz çalıştığı için sağlıklı hücrelere göre 20 kat daha fazla glikoza ihtiyaç duyduğunu belirten Demiray, şunları kaydetti:

"Kanser hücrelerinin çoğalabilmesi için bu enerjinin, dolayısıyla glikozun olması şart. Yani şeker bağımlılığı kemoterapi sürecini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle, tedavi gören hastalara bu nedenle glikoz ve karbonhidrat çıkarılarak yağ ve protein ağırlıklı diyet öneriliyor."  

Yorumlar