İlahi dinleterek verim arttırıyor

Örnek - Bizim Aile

  /   276   /   20 Temmuz 2014, Pazar

İHA
 Yazdır

Müzik dinleterek uysallaştırılan hayvanlara, Ramazan ayı münasebetiyle ilahi dinletilerek verimde % 15 artış gösterilmiş

Hayvancılık yapan köylü

  

9 yaşından bu yana hayvancılık yaptığını ifade eden bakıcı Hüseyin Evren (29) ise arabesk dinleterek uysallaştırdıkları ve verim artışı elde ettikleri hayvanlara, Ramazan ayı dolayısıyla ilahi dinletmeye başladıklarını ve üretimin yüzde 15’e kadar arttığını belirtti. Kuyucak ilçesine bağlı Kurtuluş mahallesinde hayvancılık yapan Halit Halaç, 24 saat müzik dinlettiği hayvanların süt veriminin arttığını belirtti. Müzik sisteminin arızalandığı günlerde süt veriminin 1,5-2 litre azaldığını ifade ederken, 4 yıldır duygusal şarkılar dinlettiği hayvanların en çok arabesk şarkılarda sağım öncesi stresten uzaklaştığını ve rahatladığını söyledi.

İLAHİ DİNLETİSİ VERİMLERİ ARTIRDI

9 yaşından bu yana hayvancılık yaptığını belirten hayvanların bakıcısı 29 yaşındaki Hüseyin Evren de; “Bir arkadaşımızın tavsiyesi ile ses sistemi kurarak hayvanlarımıza müzik dinletiyoruz. Genellikle hayvanlara Ankara havaları ve Arabesk müzik dinletiyoruz. Stresten uzaklaşan ve uysallaşan hayvanlarda verimin arttığını gördük. Günlük verimde bile bu artış-düşüş çok rahat gözlenebiliyor. Yüzde 10 oranında bir artış elde ettiğimiz bu sistemi Ramazan ayı dolayısıyla ineklere ilahi dinletmeye başladık. İlk başlarda farklı bir tür olduğu için acaba verim düşer mi demiştik ama ineklerde verim oranı daha da arttı. Şuan da müzik dinlemeyen hayvanlara göre verimimiz yüzde 15 civarında arttı. Hayvanlar müzik ile stresten uzaklaşıyor ve uysallaşıyor. Bu süt sağma esnasında da kendisini çok belli ediyor. Müziği kestiğimiz zaman hemen huysuzlaşıyorlar sanki müziği yeniden aç der gibi” ifadelerini kullandı.

YAPILAN ARAŞTIRMALARDA KONUYU DESTEKLİYOR

Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu ise, yapılan araştırmalarda rap ile caz türü müziklerin hayvanları strese soktuğunu ve süt verimini olumsuz etkilediğini belirtirken, duygusal ve romantik şarkıların da hayvanlar üzerindeki stresi azaltıp, onları rahatlattığını, dolayısıyla verimi olumlu yönde etkilediğini açıkladı.

  

Yorumlar