Sigara üreticisine rekor tazminat

Şifa Bahçesi

  /   358   /   21 Temmuz 2014, Pazartesi

Zaman
 Yazdır

Amerika’nın en büyük ikinci sigara üreticisi olan R.J. Reynolds, ‘sigaranın zararlı olduğunu sakladığı’ gerekçesiyle rekor cezaya çarptırıldı.

Sigara sağlığa zararlıdır yazmayan sigara üreticisi 23 milyar dolar tazminat ödeyecek

  

Eşini akciğer kanserinden kaybeden Cynthia Robinson adlı kadın sigara üreticisi R.J. Reynolds’a dava açtı. Florida’da  görülen davada, şirket 23 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Amerika’nın en büyük ikinci sigara üreticisi olan R.J. Reynolds, ‘sigaranın zararlı olduğunu sakladığı’ gerekçesiyle rekor cezaya çarptırıldı. Eşini akciğer kanserinden kaybeden Cynthia Robinson adlı kadının açtığı ve ABD’nin Florida eyaletinde görülen davada, şirket 23 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.  Robinson’un avukatı Chris Chestnut, tek bir davacı tarafından açılan ölüm davasında Florida tarihinde kazanılan en büyük tazminat olduğunu söyledi.

Florida’nın Pensacola şehrinde yaşayan Cynthia Robinson, 1996 yılında otobüs şoförü olan eşi 36 yaşındaki Michael Johnson’ı akciğer kanserinden kaybetti. 13 yaşında sigaraya başlayan ve günde 3 paket sigara içen eşinin sigaradan öldüğünü düşünen Robinson, 2008 yılında Camel, Pall Mall gibi sigara markalarının üreticisi R.J. Reynolds hakkında dava açtı. Johnson’la 6 yıl evli kalan Robinson, eşinin bir sigarayı söndürüp diğerini yaktığını söyledi. Avukat Chestnut ise Johnson’un öldüğü gün bile ağzında sigara olduğunu ifade etti.

ABD’nin Florida eyaletindeki davada jüri üyeleri 4 hafta süren tartışma sonucu karara vardı. Jüri üyeleri, nikotinin alışkanlık yarattığı konusunda R.J. Reynolds’ın tüketiciyi yeterli derecede bilgilendirmediğini, bu nedenle 23.6 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edilmesi yönünde görüş bildirdi. Mahkeme ayrıca Michael Johnson’ın dul kalan eşi ve iki çocuğuna 7.3 milyon dolar kişisel tazminat ödenmesine karar verdi.  Amerikan sigara devi, Johnson’ın önceki evliliğinden doğan oğluna da 9.9 milyon dolar tazminata mahkum edildi. Mahkemede kararı duyan Cynthia Robinson rekor tazminata inanmakta zorluk çekti.  R.J. Reynolds ise Florida’daki mahkemenin verdiği karara itiraz edeceğini açıkladı.

  

Yorumlar