Çocuk banyosunun da bir zamanı olmalı

Halis Çocuk

  /   285   /   22 Temmuz 2014, Salı

Yeniasya
 Yazdır

Bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybederler. bebeğin ön kısmını yıkarken baş, omuz ve sırtını bir elinizle destekleyerek poposunu küvete oturtun.

Çocuklar açken banyo yaptırılması onların uyku düzeni içinde önemli

  

Bebeklerde banyo süresinin 5-6 dakikadan fazla olmaması gerektiğini 
söyleyen Dr. Hasan Karakaya, banyo konusunda önemli uyarılarda bulundu.
 
Bebeklerin ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için kolay üşüdüklerini belirten uzmanlar, banyo konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Bursa Zübeydehanım Doğumevi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı banyo süresinin 5-6 dakikadan fazla olmaması gerektiğini ifade etti. Bebeklerin ciltlerindeki bariyer fonksiyonu gelişmediği için ciltlerinin çabuk nem kaybettiğini belirten Uz. Dr. Karakaya, banyo suyu sıcaklığının 36 derece, oda sıcaklığının ise 22-24 derece tutulması uyarısında bulundu. Bebek cildinin yetişkin cildine göre daha ince olduğunun altını çizen Dr. Karakaya, şu bilgileri verdi: “Bu sebeble bebekler çabuk üşür. Bebeğinizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1.5 saat sonra yıkayın. Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına sebep olabilirsiniz.”
 
Uzmanlar uyarıyor
Bebeklerin ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için kolay üşüdüklerini belirten uzmanlar, banyo konusunda önemli uyarılarda bulunuyor.
 ISIYI EN ÇOK BAŞLARINDAN KAYBEDERLER
Yıkama işlemine vücuttan başlanıp, baş kısmının en son yıkanmasını tavsiye eden Karakaya, şöyle devam etti: “Çünkü bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybederler. bebeğin ön kısmını yıkarken baş, omuz ve sırtını bir elinizle destekleyerek poposunu küvete oturtun. Sırtını yıkarken bebeği çenesinin altından sıkmayacak şekilde parmaklarınızla kavrarken vücudunu aynı elinizin kol kısmıyla destekleyin ve yarı dik olacak şekilde tutun. Başını yıkarken yüz üstü olmasına ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin. Göbek kordonu düşene kadar bebeğinizi küvete yatırmadan, üzerine su dökerek, kordonu düştükten sonra ise küvete yatırarak yıkayabilirsiniz.” Banyo sırasında bir yardımcının faydalı olacağını belirten Karakaya, “Yıkadıktan sonra kurulamak için mutlaka 2 havlu bulundurun. İlk havlu ile bebeğin vücudunu kuruladıktan sonra bebeğinizi giydirene kadar ikinci havlu ile sarılı tutun” ifadelerini kullandı.
  

Yorumlar