Akciğer hastalarına yeni bir umut

Halis Sağlık

  /   253   /   22 Temmuz 2014, Salı

 Yazdır

Bu yöntemin uygulandığı tüm ülkelerde akciğer nakillerinin sayısı artmıştı

Akciğer hastalarına dışarıdan müdahale yöntemiyle umut ışığı doğdu

  

Türkiye’de en sık rastlanan hastalıkların başında akciğer gelir. KOAH ya da herhangi bir hastalık nedeniyle akciğerler kısa bir süre sonra işlevini yitirebilir. Ex-vivo perfüzyon yani diğer bir adıyla vücut dışında akciğer dolaşımı olarak bilinen yöntem, KOAH ya da herhangi bir hastalıkta işlevini yitiren akciğerlerin, uygun donörden alınan nakille yeniden hayat bulmasını sağlar. Akciğer hastaları için yeni bir umut ışığı olan yöntem, dünyada ilk kez 2003 yılında İsveç’te uygulandı. Türkiye’de ise ilk kez geçen yıl uygulanan yöntemle 56 yaşındaki bir KOAH hastası tedavi edildi. Uygun donörden alınan ve iyi durumda olmayan akciğer özel bir işlem uygulanarak temizlenir ve bu sayede akciğer hastalarının yaşam kalitesini artar.

 Temizlenen Organ Yaşamı Uzatıyor

Ex-vivo perfüzyon, akciğerin vücut ısısına getirilerek zarar görmeden, daha iyi ve uygun bir kapasiteye getirildikten sonra nakledilmesi esasına dayanır. Nakil yapılması amacıyla donörden alınan akciğer, özel sıvılar içinde tutularak yaklaşık +4 derecede korunur. Cerrahi işlem sırasında akciğerin çok ısınmamasına özen gösterilir. Uygun koşullar sağlanmadan ısınan organda metabolik aktivite başlıyor ve yeterli oksijen sağlanamadığı için hücreler hasar görür. Belli bir aşamadan sonra bu hasar, organın kullanılamaması sonucunu doğurur. İşlem sırasında tıpkı vücutta olduğu gibi akciğer havalandırılır ve damarlara yerleştirilen kanüller yardımıyla pompadan geçirilen sıvı ve kanla dolaşım sağlanır. Belirli bir ısınmadan sonra akciğerin ne kadar oksijen sağladığı ölçülür ve buna göre nakil kararı verilir. Böylece donörden alınan akciğere, insan vücudundaki gibi dolaşım sağlanır.

Akciğerin Performansı Yüzde 40 Artıyor

Bu yöntemin uygulandığı tüm ülkelerde akciğer nakillerinin sayısı artmıştır. Bu yöntem akciğerin kötü değil ama kullanılacak kadar da iyi olmadığı durumlar için çok ideal. Akciğer düzelirse nakledilebilir. Beyin ölümünden sonra hasar gören ilk organ akciğer olduğu için bu yöntemle, organın birkaç saat içerisinde iyileştirilmesi hedeflenir. Yine ex-vivo perfüzyon yöntemi uygulanan akciğerlerin performansı yüzde 40’a kadar artar. Ex-vivo perfüzyon yöntemi uygulanan hastalar, genellikle birkaç gün yoğun bakımda kaldıktan sonra servise çıkarılır. Her şeyin iyi gitmesi durumunda ise hastalar, 2-3 hafta içinde hastaneden çıkıp, birkaç ay içinde de sosyal hayatlarına dönebiliyorlar.

  

Yorumlar