Çocukları hangi oyunları oynasın!?

Halis Bilgi

  /   315   /   30 Temmuz 2014, Çarşamba

Kadınhayat
 Yazdır

Anne ve baba ile birlikte oynamak çok önemli.

Oyun deyip geçmemek gerekir.Bazıları zihni geliştirir, bazıları çocukları olumsuz etkiler

  Çocuklarin büyük ilgisini çeken siddet içerikli oyunlar, önemli zararlari da beraberinde getiriyor. Samsun Ondokuz Mayis Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Çocuk Acil Bilim Dali Baskani Doç. Dr. Ahmet Güzel, bu oyunlarin çocuklarda magduriyet duygusu ve siddete karsi duyarsizliga yol açtigini söyledi.

Sonunda ödül varsa

"Özellikle aileler, çocuklarinin bos zamanlarinda siddet içerikli oyunlarla vakit geçirmelerini önlemeli" diyen Doç. Dr. Ahmet Güzel, çocuklarin bu tür oyunlara ilgilerinin nasil arttigini söyle anlatti: "Eger bir oyun içerisinde 1'den fazla siddet sahnesi varsa, 1 dakika içerisinde 4- 6 kez siddet içerikli bir sahneyi oyun içerisinde görüyorsaniz ve oyunun içerisinde meydana gelen siddetin karsiliginda bir ödüllendirme konusu söz konusuysa çocuklarin bu tarz siddet içerikli oyunlara ilgisi artiyor."

Duyarsizlik ve magduriyet


Siddet içerikli oyunlarin daha sonraki dönemlerde çocuklarin siddete karsi duyarsizlasmasina neden oldugunu söyleyen Güzel, bu çocuklarda siddete karsi magduriyet duygusu olustugunu ve bununla mücadele edilmesi gerektigini söylüyor.

Paylasimci oyunlari seçin

Doç. Dr. Ahmet Güzel ailelere su uyarilarda bulundu. Anne ve baba ile birlikte oynamak çok önemli. Bu sayede çocugun anne ve babaya daha fazla yaklasmasi, ev içerisindeki diyalogun artmasi, çocuklarin toplumla ve aile ile iç içe yeni bir sekilde hayata bakmasi saglanabilir. Çocuklariniza zaman ayirirsaniz, siddet içerikli oyunlarin etkilerini çocuklarinizin üzerinden atmis olursunuz. Çocuklarinizla aile içerisinde paylasimci oyunlari tercih edin.  

Yorumlar