Çocuklar koyun yoğurdu tüketmeli

Halis Sağlık

  /   608   /   14 Ağustos 2014, Perşembe

AA
 Yazdır
Çocuklar koyun, yaşlılar ise hafif olan inek yoğurdu tüketmeli

  

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, "Yaşlılar hafif olan inek yoğurdu, gelişme çağındaki çocuk ve gençler ise yağ oranı yüksek koyun yoğurdu tüketmeli" dedi.

Hayoğlu, yaptığı açıklamada, yoğurdun vücuda mineral katkısı sağlayan önemli bir gıda ürünü olduğunu söyledi.

Süte göre sindirimi daha kolay ve besleyici özelliği nedeniyle yoğurdun her yaşta tüketilmesini öneren Hayoğlu, "Yoğurt, bağırsak ve sindirim sisteminin işleyişine iyi geliyor" diye konuştu.

Yağ bakımından zengin olan koyun sütünden elde edilen yoğurdun alışık olmayan kişilerde rahatsızlığa neden olabileceğini vurgulayan Hayoğlu:

"Koyun yoğurdu, sıcak yaz aylarında özellikle alışmayan insanlar, yaşlılar ve tansiyon hastaları için ağır gelebilir. Bu nedenle yaşlılar hafif olan inek yoğurdu, gelişme çağındaki çocuk ve gençler ise yağ oranı yüksek koyun yoğurdu tüketmelidir. Bunun yanında diyet yapanların küçükbaş hayvan yoğurdunu fazla tüketmemesi gerekiyor. Özellikle yağ oranı yüksek koyun yoğurdu kalsiyum ve mineral madde bakımından zengin olduğu için diş ve kemik sağlığı açısından önem taşıyor" dedi.

Hayoğlu, yoğurt tüketemeyenlere ise ayran içmelerini tavsiye etti.

  

Yorumlar