Arpa'nın yararları

Örnek - Halis Bilgi

  /   758   /   28 Ağustos 2014, Perşembe

 Yazdır

Bir dönem arpa'dan başka yiyecek bulamayan toplumlar nimetlerin çokluğundan şükür fırsatı bile bulamaz duruma gelmiş

Arpa'yı hayvan yiyeceği olarak görüp küçümsemek gibi bir zaafiyet ne kadar kötü

  

Arpa'nın bir dönem en çok bulunan ve en fazla yenilen tahıllardan biri. Arpa'dan yapılmış un ve ekmekler geçmişte yaşanan toplumların sofralarını en güzel şekliyle süslerken, günümüzde unutulmaya ve hatta yavaş yavaş bu da yenilir mi diyerek, bir hayvan yiyeceği olarak küçümseyenler bile var. 

Peygamberimizin de yediği ekmekler arpa ekmeğinden yapılan ekmek olduğunu hatırlatmakta yayar var. Dolayısıyla Arpa'nın sayılmayacak yararları bu gün uzmanlar tarafından açıklandıkça, fırınlarda, arpa ekmekleri de en güzide yerini almaya başladı. Arpa çorbası ve arpa yemekleri de lokantalarda seçkin yemekler arasında dikkat çekiyor.

Peki ne gibi yararları var arpanın?

Birden fazla kişi arpanın sadece sindirim sağlığı açısından faydalı olduğunu savunmaktadır. Bunun yanında arpa aslında sindirim sistemi hastalıkları gibi daha birçok hastalığın da ortaya çıkma riskini aza indirmektedir. Arpa ‘’Hordeum vulgare’’ isminde de söylenen özel bir tahıl çeşididir. Arpa temelinde Etiyopya ve Güneydoğu Asya’ya özgü ve binlerce yıldır yetişen bir bitkidir. Bugün Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya da dahil olmak üzere Dünya’nın birçok bölgelerinde de yetiştirilebilmektedir. Antik çağlardan beri arpa insanlar tarafından gıda olarak kullanılıyor ve arpanın faydaları o zamandan beri de bilinmektedir.
Arpanın faydaları asıl olarak vücudun sağlık durumunda belli bir iyileşme göstermesi ile medyana getirebilen vitaminler, mineraller, antioksidanlar gibi besin bileşenleri sayesindedir. Arpada bulunan temel bileşenlerin ve arpanın sağlığa faydaları şöyledir;
Arpa çözünmez diyet lifin çokça bulunduğu bir besindir. Yemeğinizde bulunan kaba yem miktarını artırır ve aynı zamanda dışkıyı yumuşatır, hacmini artırır. Bu nedenle de arpa tüketimi sindirim sağlığını da geliştirir. Arpa tüketimi kolon kanserini ve de hemoroit riskini de azaltmaktadır. Arpa içerisinde çözünür olan lifler de safra taşı oluşumunu engellemektedir. Arpadaki zengin lif içeriği propiyonik asit üretimini de kolaylaştırmaktadır.

İçerisinde önemli bir faktör olan ‘’lignans’’ bulunur. Antioksidan özelliği de serbest radikallerle savaşmayı ve onların verdiği zararlı etkilerden hücrelerimizin korunmasını da sağlamaktadır.

- See more at: http://www.gercekportal.com/2014/08/14/arpanin-sagliga-faydasi/#sthash.S2x6jfGe.dpuf  

Yorumlar