Gazzeli çocuklar bayrama hazırlanıyor!!

Halis Çocuk - Şifa Bahçesi - Popüler Haber

  /   443   /   27 Eylül 2014, Cumartesi

Aa
 Yazdır

Aralarında 5 çocuğun da bulunduğu 21 yaralı, Gazze'den başlayan zorlu yolculuklarının sonunda İzmir'de tedavi altına alındı

İşgal rejimi İsrail'in saldırılarında harebeye dönen Gazze'de çocuklar bayrama hazırlanıyor

  

Onlar, İsrail'in saldırılarında yaralanan ama ondan daha ötesi gülmeyi ve konuşmayı unutan Filistinli çocuklar... Bu çocuklardan birisi, kendisinin yaralandığı ve annesinin gözlerinin önünde öldüğü hava saldırısının ardından ne gülen ne de konuşan 6 yaşındaki Amani. 

İsrail'in Gazze’ye yönelik saldırılarında yaralanan 21 Filistinli daha Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 222. Filo Komutanlığına bağlı C-130 Herkül tipi uçakla Türkiye'ye getirildi. 

Tel Aviv'den yaklaşık 2,5 saat süren yolculuk sırasında uçuş ekibi ve Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) görevlileri, yaralılara yakın ilgi gösterdi. Aralarında 5 çocuğun da bulunduğu 21 yaralı, Gazze'den başlayan zorlu yolculuklarının sonunda İzmir'de tedavi altına alındı. 

Amani Abu Taha, henüz 6 yaşında. Amani'ye refakat eden babası Muhammed Abu Taha, ağustosun 2'sinde İsrail tanklarının İsrail'in doğusundan girerek birçok evi hedef aldığı saldırıyı anlattı. Hedef alınan evlerin arasında kendi evlerinin de olduğunu belirten Abu Taha, evde ailesinin yanı sıra yakın akrabalarının da bulunduğunu söyledi. İsrail füzesinin evde koltukta oturan eşi ile kızı Amani'nin tam ortasına düştüğünü ifade eden Abu Taha, "Eşim, torunum ve amcamın oğulları, şehit düştü. Amani'nin yaralanması, bunları gördükten sonra bize hafif geldi.Amani, annesinin ölümüne şahit olduğu günden beri neredeyse hiç konuşmuyor, gülmüyor" dedi.

Amani'nin bacağında 3 ayrı kırık olduğunu ve bacağa giren şarapnel parçasının da doku kaybına neden olduğunu söyleyen Abu Taha, "Türkiye'ye gidiyoruz, çünkü Türkiye tıp açısından gelişmiş. Gazze'de herkes Türkiye'yi övüyor. Daha önce Türkiye'de tedavi edilen yaralılar da Türkiye'yi övüyor" diye konuştu.

Keskin nişancının vurduğu Jamal da Türkiye'de

Ali Jamal, 19 yaşında bir üniversite öğrencisi, Gazze'de hukuk okuyor. Ali Jamal, evinden çiftliklerine giderken İsrailli keskin nişancının kurşunlarına maruz kalmış. İlk kurşunun omzuna isabet ettiğini, düştüğü yerde yeniden keskin nişancının hedefi olmamak için yaklaşık on dakika kalkmadığını anlatan Jamal, şöyle devam etti:

"10 dakika sonra hareket edince ikinci kurşunla sol bacağımdan yaralandım. Arkasından 3. kurşun geldi. Dizimin üstünden, bacağımdan vuruldum. Hareket etmedim, cep telefonu ile ambulansı aradım. Yaklaşık yarım saat yalnız bekledim.  Çok kan kaybettim, hastanede 12 ünite kan verdiler. Neredeyse kan kaybından ölecektim ama hiç bilincimi kaybetmedim. İki kere ameliyat oldum. Platin var bacağımda, üçüncü bir ameliyat gerektiğini söylediler. Şimdi Türkiye'ye gidiyorum çünkü ameliyatlarda sıkıntılar yaşadım. Türkiye'de daha iyi bakılacağıma inanıyorum."

Şarapnel parçaları ile yaralanan 5 yaşındaki Aiş...

Tedavi olmak için babası ile Türkiye'ye gelen Filistinli çocuklardan biri de 5 yaşındaki Aiş Abu Heddef.  Baba Salih Abu Heddef, oğlunun ağustosun 8'inde insansız uçakların attığı bombalarla omurgasından yaralandığını belirterek, İsrail'in saldırısında eşi ve bir başka çocuğunun da yaralandığını dile getirdi. Diğer oğlu 6 yaşındaki Muhammed'in de başı, karnı ve sırtından şarapnel parçaları nedeniyle yaralandığını ve İstanbul'da yoğun bakımda olduğunu ifade eden Abu Heddef, şunları söyledi:

"Bombalamada evim tamamen yıkıldı. Halamın 3 oğlu da öldü. Oğlum Aiş'in vücudunda pek çok şarapnel parçası var ama en sıkıntılı olan omurgasına girmiş. Karın boşluğundan ameliyatla şarapnel parçaları çıkardılar ama sonra enfeksiyon gelişti. Bunun üzerine karnı 40 gün açık kaldı, ateşi sürekli yükseldi, 40'a çıktı. 2 gün önce operasyonla karın boşluğunu kapattılar. Bu süre içinde ağlamadan dolayı oğlum iki yerden fıtık oldu."

Şarapnel parçası, 6 yaşındaki Nime'yi boynundan yaralamış

Filistinli yaralılardan 6 yaşındaki Nime Aloush, tedavi olmak için Türkiye'ye yola çıkan çocuklardan bir diğeri. Dedesi Beşir Aloush'un refakat ettiği Nime, yan komşunun evinin insansız hava aracı ile uyarı amaçlı bombalandığını söyledi. Bunun üzerine evi boşalttıkları tam o anda bomba düştüğünü ifade eden Aloush, amcasının kucağında olan Nime'nin şarapnel parçası ile yaralandığını dile getirdi. Şarapnel parçasının Nime'nin yüzünün solundan girdiğini, sağından çıktığını anlatan Aloush, saldırıda Nime'nin amcasının, babasının ve annesinin yaralandığını belirtti. Dede Aloush, "Nime'nin boynunda, şahdamarında yaralanma sonucu baloncuk yani anevrizma oluşmuş. Buna müdahale edemeyeceklerini söylediler" dedi.  

Yorumlar