Alkol kullanan kadınlar

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   258   /   28 Eylül 2014, Pazar

 Yazdır

Kanada'da alkolün zararlarını özellikle de kadınlarda ortaya koyan bir araştırma sonucu dikkat çekici

Alkol kullanan kadınların gögüs kanseri riski çok daha fazla

  

Alkol kullanım haram olduğu bir dinin mensubu olarak müslümanlar, fiziksel ve bedensel zararlarından çok onun şeri yasağı ilgilendirir. Şeri yasagın yanı süre yapılan araştırmalarla, bedeni ve fiziki zararları da ortaya çıkıyor ve bu da insanların şeri yasağın hikmetlerini göstermesi açısından önemli.

Alkolün yasak ve haram olduğu bir dinin mensubu olsak da, yaşadığımız ülkelerde bu yasağın ihlal edildiğine da tanık oluyoruz. Üzülerek buna tanık oluyoruz.

Bütün bunlara rağmen, batı dünyasında alkolün zararlarına dair araştırma sonuçları da yayınlanıyor. İşte bunlardan biri de Kanada'dan

Kanada'nın Brisitih Colombia eyaletine bağlı Victoria kentindeki, Victoria Üniversitesi Bağımlılık Araştırmaları Merkezi'nden Dr. Kara Thompson ile ekibinin gerçekleştirdiği, Alkolizm: Klinik ve Deneysel Araştırmalar başlığıyla bilimsel makalelerin yer aldığı "Wiley Online Library" isimli internet sitesinde yayımlanan araştırmada, alkol alan kadınların göğüs kanserine yakalanma riskleri yer aldı.

Makalede Thompson, "Eğer günde bir kadeh alkol alıyorsanız, bu sizin kansere yakalanacağınız anlamına gelmez. Bu, kansere yakalanma riskinizin, alkol kullanmayanlara oranla yüzde 8 fazla olduğunu gösterir. Günde 3 kadeh alkol alanlarda bu risk, yüzde 37'dir. Buna, genetik ve diğer riskleri de eklediğinizde, kansere yakalanma riskiniz daha da yukarılara çıkar" ifadelerini kullandı.

Birçoğu 2013 yılından önce gerçekleştirilmiş düşük dozlu alkol kullanımı ve göğüs kanseri üzerine yapılmış 60'ın üzerinde çalışma ve analizi yeniden inceleyen Thompson, bu çalışmalarda saptadıkları ciddi önyargılar ve sınıflandırma hatalarını düzelttiklerini, bunun da kendilerini düşük dozlu alkol kullanımının da "önemli riskler" taşıdığı sonucuna götürdüğünü kaydetti.

Araştırma ekibinden Dr. Tim Stockwell de çalışmayı "Sağlık için ne kadar az alkol, o kadar az risk" ifadesiyle tanımladı. 

Victoria Üniversitesi Bağımlılık Araştırmaları Merkezi verilerine göre, Kanada'da her yıl 250 ila 500 kadın, alkol kullanımına bağlı göğüs kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor.


  

Yorumlar