Havalar soğuyor,C vitamini eksik olmasın

Halis Sağlık

  /   364   /   30 Eylül 2014, Salı

Cihan
 Yazdır

Sağlıklı olmak, vücut direncimizi yükseltmek için günlük beslenmemizde en az 3 porsiyon meyve, içinde roka, maydanoz olan yeşil salata, 1 tabak sebze yemeği olmasına çalışalım.

Hamile bayanların özelikle havaların soğumasıyla birlikte C vitaminini eksik etmeyin

  

Bursa Zübeydehanım Doğumevi Diyetisyenlerinden Habibe Ersöz Örenli, hava sıcaklığının düştüğü şu günlerde hamilelere C vitamini almaları konusunda uyarıda bulundu.

Mevsim geçişlerinde vücut direncinin düştüğünü dile getiren Habibe Ersöz Örenli, yeterli ve dengeli beslenemeyen hamile bayanların enfeksiyonlara yakalanma riskinin yüksek olduğunu ifade etti.

"C VİTAMİNİ, KESME, BEKLETME SIRASINDA KAYBOLUR"

Hamilelerin herhangi bir rahatsızlığa yakalanmadan doğuma gitmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Ersöz, şu bilgileri verdi: "Bu nedenden dolayı da bizi enfeksiyon ve toksinlere karşı koruyan ve direncimizi arttıran C vitamini tüketimimizin yeterli olmasına dikkat etmeliyiz. İnsan gereksinim duyduğu C vitaminini kendisi üretemez. Bu nedenle dışarıdan besinler yolu ile almak zorundadır. C vitamini birçok sebze ve meyvede bulunan, suda eriyen dayanıksız bir vitamindir. Kesme işlemleri, kesildikten sonra hava ile teması, bekletme, sebzelerin tuz ile ovulması ve sıkılması ile kayıplar olmaktadır."

C vitamininin antioksidan olduğuna dikkat çeken Ersöz, "Yaraların kapanmasında, diş etlerinin sağlıklı olmasında, demir, kalsiyum gibi bazı minerallerin vücutta kullanılmasında görevlidir. C vitamini gereksinimi günlük 60 miligramdır. Hamilelerde bu oran 80 - 85 miligram arasındadır." ifadelerini kullandı.

En zengin C vitamini kaynakları olarak, 'kivi, mandalina, ıspanak, portakal, tere, greyfurt, domates, lahana, çilek, taze biber, karnabahar, maydanoz ve rokayı' sayan Ersöz, şöyle devam etti: "Sağlıklı olmak, vücut direncimizi yükseltmek için günlük beslenmemizde en az 3 porsiyon meyve, içinde roka, maydanoz olan yeşil salata, 1 tabak sebze yemeği olmasına çalışalım."  

Yorumlar