Osmanlı dönemine ait gelenek

Örnek - Halis Bilgi

  /   346   /   20 Ekim 2014, Pazartesi

Aa
 Yazdır

Kadınlarımız hiçbir eğitim almadan keten ve ipek üzerine kendi duygularını işleme şeklinde yansıtmışlar

Kadınların duygularını yansıtan el işlemeleri yeniden hayat buluyor

  

Osmanlı İmparatorluğu döneminde kadınların duygularını yansıtan el işlemeleri, gelecek nesillere aktarılmak üzere yeniden işleniyor.
Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Fatma Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullarının, 60 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu döneminde kadınların çeyiz sandıklarına koymak için yaptığı dantel, örgü ve duvar süslemesi halılarını topladığını söyledi.
Toplanan eserlerin 200 ila 400 yıl öncesindeki dönemlerde yapıldığını ve hepsinin antika halini aldığını belirten Arslan, şöyle devam etti:
"Yaklaşık 250 parça kadınlarımızın geçmiş yıllarda yaptığı, üzerinde işlemeler bulunan antikaları topladık. Kadınlarımız hiçbir eğitim almadan keten ve ipek üzerine kendi duygularını işleme şeklinde yansıtmışlar. Bu işlemelere farklı adlar verilmiş. Toplanan antikaların içinde 400 yıla uzanan eserler bulunuyor ve biz bunları sergilerle kadınlarımıza yeniden göstermek istiyoruz. Geçmişle günümüzü birleştirmek gayesindeyiz."
- "Osmanlı kadını çok ince kumaşlara güzel desenler işlemiş"
Antika el işlemeleri, halı ve kilimlerdeki motifleri çıkarttıklarına işaret eden Arslan, "Bu motiflerin günümüzde de yaşamalarını sağlamak için yeni tasarımlara yansıtıyoruz ve yeni nesillere aktarılmasını sağlıyoruz. Fabrikalarda üretilen ürünler, teknoloji ne kadar ileri olursa olsun geçmişte yapılan işlemelerin incelik ve zarifliğine sahip değil. Bazı desenler var ki günümüzde hangi kumaşa işlerseniz işleyin aynı netliği ve zarafeti almanız mümkün değil. Osmanlı döneminde kadınlarımız çok ince kumaşlara güzel desenler işlemiş" diye konuştu.
Kadınların örgü, dantel ve el işlemelerini yapmaya devam ettiğini hatırlatan Arslan, "Günümüzdeki kadınlar Maraş işi, kanaviçe tekniğini daha çok kullanıyor. Osmanlı dönemindeki kadınlarımız ise hesap işi, suzeni ve susma tekniğini kullanmışlardır. Bu eserlerde günümüze nazaran daha çok beğenilmekte" ifadelerini kullandı.
  

Yorumlar