Ruhsal hastalıklarda artış

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   412   /   22 Ekim 2014, Çarşamba

Star
 Yazdır

Uzm. Dr. Canan Kılıç, ruhsal hastalıkların tedavi edilmezse bireysel, toplumsal ve maddi kayıplara neden olabileceğini kaydetti.

Modern toplumların vazgeçilmez hastalıklarından ruhsal hastalıklar ciddi artış gösteriyor

  

KAYSERİ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi psikiyatri uzmanı Uzm. Dr. Canan Kılıç, ruhsal hastalıkların toplumun büyük bir kesimini ilgilendirdiğini, yaygınlığının da giderek arttığını, bunun da toplumun her kesimini ilgilendirdiğini söyledi.
 
Uzm. Dr. Canan Kılıç, ruhsal hastalıkların tedavi edilmezse bireysel, toplumsal ve maddi kayıplara neden olabileceğini kaydetti. Uzm. Dr. Kılıç, "Ruh sağlığı bozulması psikolojik yakınmaların yanında fiziksel belirtiler de getirir. Ruh sağlığı bozulan bireylerde tıpkı fiziksel kökenli hastalıklardaki gibi aile, sosyal ve iş yaşantılarının işlevsellik düzeylerinde azalmalar görülür. Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı en çok yeti yitimine sebep olan hastalıklar listesinde birinci sırayı ruhsal bir hastalığın alması ve listedeki on hastalıktan beşinin ruhsal kökenli olması bunu doğrular niteliktedir. Dünyada en çok yeti yitimine neden olan hastalıkların başında depresyon, demir eksikliği anemisi, düşme ve ev kazaları, alkol kullanımı, kronik kısıtlayıcı akciğer hastalığı, bipolar bozukluk, doğumsal anomaliler, osteoartritis, şizofreni ve obsesif bozukluklar gelir" dedi.
 
Uzm. Dr. Kılıç, hastaların hastanelerde tedavinin yanı sıra yeterli psiko-sosyal desteğin aileler tarafından verilmesi gerektiğinin de altını çizdi.
  

Yorumlar