Bilgisayar Kullananlar Dikkat!

Halis Bilgi - Örnek - Halis Sağlık

  /   410   /   04 Aralık 2014, Perşembe

 Yazdır

Göz kapaklarının her 10 saniyede bir kapanması sayesinde nemlendirin diyerek sözlerine devam eden Dr. Umut Akbaş, göz kapaklarının uzun süre açık kaldığında gözün nemlenmeyi sağlayamayacağını söylüyor.

  

Hayatımızda artık vazgeçilmez bir yere sahip olan bilgisayarlar, doğrudan olmasa da dolaylı olarak bazı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Uzmanlar, uzun bir süre bilgisayar başında oturanların, bilgisayarı tepeden bakacak şekilde kullanması gerektiğini hatırlatıyor.

Bu rahatsızlıkların başında ise göz kuruluğu geliyor. Bilgisayar karşısında uzun süre çalışan kişilerde göz kırpma aralığı uzadığı için gözlerde kızarma, kanlanma, göz yaşarması gibi belirtiler oluşabiliyor ve daha sonra da bu belirtiler göz kuruluğuna yol açılıyor.

Genellikle bilgisayar kullananların, bilgisayara uzun bir süre dikkatli şekilde baktığını ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Umut Akbaş da göz kurumasının kişiden kişiye farklılık gösterdiğine dikkat çekerek, göz yağ tabakası zayıf olan kişilerde bu rahatsızlık, daha çabuk ortaya çıkabiliyor diyor.

Göz kapaklarının her 10 saniyede bir kapanması sayesinde nemlendirin diyerek sözlerine devam eden Dr. Umut Akbaş, göz kapaklarının uzun süre açık kaldığında gözün nemlenmeyi sağlayamayacağını söylüyor. Japon Göz Doktorları Derneği’nin günde ortalama 5 saat ekran karşısında çalışan 1025 yetişkin Japon büro çalışanı üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçları da çalışanların yaklaşık yüzde 31.2’sinin gözlerinde, kuruluk ve aşırı yorgunluk olduğunu gösteriyor. Derneğin raporunda; kişisel bilgisayarların, video oyunlarının, internetin yaygınlaşmasıyla daha fazla insanın ekran karşısında zaman geçirmeye başladığı ve gözlerin aşırı çalıştığı da kaydedildi. Doktorlar, kızarma, kanlanma ve göz yaşarması gibi belirtileri olan göz kuruluğunun; okurken, çalışırken ya da araba kullanırken önemli sorunlar oluşturabileceğine dikkat çekiyor.

Göz kuruluğu, katarakt ve körlüğe neden olabiliyor. Gözün kuruması sadece göz kapaklarının hareketlerine bağlı değil. Çalışılan ortamın kapalı ve kuru olması, kaloriferli ısınma sisteminin bulunması gibi etkenler, göz kurumasını daha da hızlandırıyor. Ayrıca, bilgisayar karşısında göz kapaklarının sonuna kadar açık tutulması, gözün nemli tutulması gereken alanı daha da fazlalaştırdığı için gözdeki kurumayı hızlandırabiliyor.

Göz kurumasının, zamanında tedaviye başlanmaması halinde gözün korneasının delinmesi sonucu katarakt ve körlüğe dahi neden olabileceğini de vurgulayan Uzman Dr. Akbaş da bilgisayar kullanıcılarının durumu ilaçlı tedavi safhasına getirmeden, kuru ortamda çalışmaktan kaçınarak, klimaya maruz kalmayarak ve varsa kaloriferin üzerine nem yapması için su yerleştirerek, kuru göz sendromundan korunabileceklerini kaydediyor. Uzman Dr. Umut Akbaş, ayrıca göz kuruması rahatsızlığında bilgisayara bakış açısının da büyük önem taşıdığını dile getirerek, sözlerine şöyle devam ediyor:

Bilgisayarın tam karşısından, aynı hizada bakarak kullanmak, göz kapaklarının tamamen açık kalmasına neden oluyor. Bu da gözün nemlendirmesi gereken göz aralığının daha da fazla olmasına neden oluyor.
Bu nedenle özellikle, büro, ofis gibi kapalı ve kuru ortamlarda bilgisayarla çalışanlar, körlüğe dahi neden olabilen göz kuruluğundan kaçınmak için, bilgisayarı tepeden bakacak şekilde kullanmalı. Bu sayede aşağı doğru bakılmak zorunda kalınması nedeniyle göz kapağının daha kısık kalması sağlanır.

  

Yorumlar