Şişmanlık saç dökülmesini artırıyor

Halis Bilgi - Halis Sağlık

  /   433   /   15 Aralık 2014, Pazartesi

 Yazdır
Yapılan bir araştırmada, saçları dökülen 142 erkeğin yüzde 40'ının vücut kitle endekslerinin yüksek ve obezite sınırının üzerinde oldukları ortaya çıktı.

  

Erkeklerde en sık görülen genetik tipte saç dökülmelerinin, artmış kalp damar hastalığı riski ve metabolik sendrom ile alakalı olduğunu gösteren verilerin son günlerde arttığını belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Serdaroğlu, ''Metabolik sendrom denildiğinde, bir kişide kalp ve damar hastalığı riskini artıran, lipid yüksekliği, obezite, hipertansiyon ve anormal glukoz toleransı gibi risk faktörlerini içeren bir tablo karşımıza çıkıyor'' dedi.

Dr. Serdaroğlu, ''Obezitenin genetik saç dökülmesiyle tek başına ilgili olup olmadığı tam olarak bilinemiyordu. Bunu anlayabilmek için Tayvan'da genetik saç dökülmesi problemi yaşayan 142 erkek arasında yapılan bir çalışmada, saçları dökülen erkeklerin yüzde 40 kadarının vücut kitle endeksi yüksek ve obezite sınırının üzerinde oldukları bulundu. Şiddetli saç dökülmesi yaşayan ve kelliği fazla olan erkeklerin, saç dökülmesi daha az olan diğer erkeklere göre daha şişman oldukları da istatistik bir veri olarak tespit edilmiş'' şeklinde konuştu.

Kellik 5 kat artabiliyor

Op. Dr. Serdaroğlu sözlerine şöyle sürdürdü: ''Yaş, sigara, hipertansiyon gibi diğer değişkenler düzenlendikten sonra şişman ya da obez erkeklerde saç dökülme riskinin, normal kiloya sahip erkeklere oranla 3,5 kat daha fazla olduğu saptanmış. Şişmanlık ve obezite 30’lu yaşların altında görülmeye başladığında kellik 5 kat artabiliyor.''

  

Yorumlar