Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Halis Bilgi - Halis Sağlık

  /   379   /   24 Aralık 2014, Çarşamba

 Yazdır
Stresli bir gün, üzücü bir haber, uykusuzluk, gürültü, kalabalık, hava kirliliği ve daha birçok etmen baş ağrılarınızı tetikliyor olabilir. Sinirsel olduğu düşünülen bu basit ağrılar boyundan veya alın bölgesinden başlayıp yukarı doğru çıkıp ve tüm başa yayılmasıyla kronik ağrılardan ayrılır. Evde, okulda veya iş yerinde ani bir şekilde ortaya çıkan baş ağrıları ile mucize gıdalarla savaşabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız baş ağrısına iyi gelen yiyecekler;

  

Muz

Magnezyum ve CoQ10 sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda kas gevşetici ve ağrı hafifletici etkileri de olan bu maddeleri muz, ıspanak, badem, yumurta, karnabahar ve brokoli gibi besinlerden alabilirsiniz.

Portakal

İçeriğinde su oranı yüksek ve C vitamini açısından zengin meyveleri tüketmek baş ağrılarını hafifletmede oldukça etkilidir. Greyfurt, portakal, çilek, ananas ve kivi meyveleri tüketebilirsiniz.

Kuşkonmaz

İçeriğindeki B2 vitaminin şiddetli baş ağrılarında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kuşkonmaz gibi kepekli ekmekte, süt, balık ve yeşil yapraklı sebzelerde de bulunmaktadır.

Haşlanmış Patates

Genel olarak aşırı alkol tüketiminden sonra tavsiye edilen patates potasyum açısından oldukça zengin bir gıda olup alkolün verdiği zararı azaltır.

Yoğurt

Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt baş ağrılarına iyi gelen gıdalar arasında yer almaktadır.

  

Yorumlar