Çocuklarınız da stres ile boğuşuyor

Halis Çocuk - Dünya Ailesi

  /   359   /   27 Aralık 2014, Cumartesi

 Yazdır
Birçok insanın sandığının aksine stres, sadece yetişkinlere mahsus bir durum değildir ve stres altında yaşaması çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkilemektedir.

  

Hepimiz stresten bir şekilde etkileniyor, hayatın koşuşturmasından yorulduğumuzu, dinlemeye ihtiyaç duyduğumuzu söyleyip duruyoruz ama yine de ara vermeden her gün aynı biçimde koşuşturmaya devam ediyoruz. Süre gelen yaşam döndügüsü içinde hayattan biraz mola istiyor, stres ile baş etmeye çalışıyoruz. Peki sizce sadece bizi etkilediğini düşündüğümüz bu hızlı yaşamın döngüsünün getirdiği stres, çocuklarımızı nasıl etkiliyor?

Uzmanların yaptığı bir araştırma çocukluk döneminde aşırı stres ve yoğun yaşam temposuna sahip olan bireylerin ilerleyen yıllarda fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda olumsuz etkilendiğini ortaya koydu. 

Nasıl anlarsınız

- Çocuğunuz ruh halinde ve hareketlerinde belirgin değişiklikler fark ediyorsanız bu durum çocuğunuzun kendisini stres altında hissediyor olmasından kaynaklanabilir. Depresif ruh hali, içe kapanıklık, gözlenebilir endişe hissi, uyku ve yeme problemleri, daha önce ilgisini çeken akvite ve oyunlara belirgin bir ilgisizlik gibi örnekler stres altında olan çocuğunuzda gözlemleyeceğiniz belirtiler olarak sıralanabilir.

- Aniden ortaya çıkan şiddetli ağlamalar ya da aşırı kızgınlık hali.

- Davranışlarını kontrol edememe hali.

- Sosyal çevreye karşı aniden başlayan ilgisizlik (arkadaşlarla oyun oynamama ya da oyun oynarken ortaya çıkan ani saldırgan davranışlar…)

- Akademik performansta olumsuz yönde oluşan değişiklikler.

- Anne-baba ve diğer akrabalarla olan ilişkilerinde gözlemlenen olumsuz değişiklikler.

- Uyunmakta sorunlar yaşamak ve okula gitmemek için sıklıkla istekte bulunmak.

- Fiziksel şikayetlerin olması (baş ya da karın ağrısı, sindirim problemleri vb…)

- Ve daha önce fark etmediğiniz ve fark ettiğinizde de belirgin bir nedene bağlayamadığınız diğer fiziksel ve ruhsal belirtiler çocuğunuzun stres ile boğuştuğunun göstergesidir.

  

Yorumlar