Her Hastanede Din Görevlisi Olacak

Halis Bilgi

  /   374   /   10 Ocak 2015, Cumartesi

 Yazdır
ÖNDER’in, 8 yıl önce bir rapor yayınlayarak başlattığı, hastanelerde din görevlisi hizmetlerine yönelik çalışmalarına, devletten ilk adım geldi.

  

ÖNDER’in 2007 yılında Dünya Hastanelerinde Din Hizmetleri isimli bir rapor yayınlayarak başlattığı, hastanelerde uzman din görevlisi bulundurulması talepleri, devlet nezdinde karşılık buldu ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, isteyen hastalara ve yakınlarına uzmanlarca manevi destek verileceğini açıkladı.

2007 yılında yayınlanan rapor ile birlikte hastanelerde din görevlilerinin hizmet vermesi gerektiğini savunan ÖNDER, raporu o tarihte Başbakan olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı ve ilgili tüm makamlara sundu.

Karar sevindirici

ÖNDER Genel Başkanı Dr. Hüseyin Korkut konuya dair yaptığı açıklamada, ÖNDER’in başlattıkları mücadelenin bugün nihayete erdiğini, alınan kararı sevindirici bulduklarını ifade etti. Korkut; “2007 yılında Dünya Hastanelerinde Din Hizmetleri Raporu’ ismi ile yayınlamış olduğumuz bir rapor ile mücadelemiz başladı. Bugün çalışmalarımızın netice verdiğini görmek çok sevindirici. Bir STK olarak milletimizin hayrına olabilecek her alanda faaliyetler yürütmeye çalışıyoruz. Devlet kademelerinde çalışmalarımızın dikkate alınması ve yol gösterici olması da bizler için çok anlamlı ve gurur verici” dedi. Korkut yayınlandığı tarihte ÖNDER Genel Başkanı olan Yusuf Ziyaettin Sula’nın çabaları ile çalışılan raporda, konunun tarihsel gelişiminden, dünyada yer alan örneklerine, Türkiye’de gerçekleşmesinin önündeki engellerden, ihtiyaç nedenlerine kadar pek çok noktaya değinildiğini de ifade etti.

Sıra din subaylığında

Din Subaylığı ile ilgili çalışılan bir raporlarının daha olduğunu, silahlı kuvvet birimlerinde de aynı hastanelerde olduğu gibi manevi desteğe ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Hüseyin Kokut; “Yine benzer tarihlerde hazırladığımız, Dünya Ordularında Din Subaylığı raporumuz da yayınlandığı tarihte gerekli mercilere sunuldu. Askeri kuvvetlerde din görevlerinin amaçları, gerekçeleri ve ihtiyaç sebeplerinin detaylıca anlatıldığı, uygulamanın var olduğu ülkelerden örnekler taşıyan bu raporumuzla birlikte de silahlı kuvvetler bünyesinde uzman din görevlilerinin hizmet vermesi ile ilgili taleplerde bulunduk. Bu çalışmalarımızın da takipçisi olacak ve sonuç bulması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

Raporda neler var?

Viyana Tıp Üniversitesi Mezunu Dr. Ayşegül İlhan tarafından hazırlanan ve ÖNDER tarafından yayınlanan, Dünya Hastanelerinde Din Hizmetleri Raporu toplamda 24 sayfadan oluşan bir çalışma.

Batı ülkelerindeki sağlık kurumlarında bulunan uygulamaları göz önüne sermek, din görevlilerinin formasyonu ve uygulama biçimleri hakkında örnekler vermek ve hastaların dini ihtiyaçlarını garanti altına alan bildirgeleri hatırlatmak gibi amaçlarının olduğu belirtilen raporda, çeşitli hastanelerde çalışan din görevlileri ile yapılan röportajlar, konuya dair akademik tezlerden bölümler ve çeşitli pek çok kaynaktan alıntılar yer alıyor.

Bu önemli ihtiyaca işaret etmenin gerekliliğinin vurgulandığı raporda, ÖNDER’in ülkemizdeki hastanelerde uzman din görevlilerinin bulunmasına, dileyen hastaların ve yakınlarının, bu hizmetten istifade etmek hakkına sahip olduğuna inandığı ve raporun yayınlanmasının ardından yaşanan süreçleri de takip edileceği vurgulanıyor.

  

Yorumlar