Sabahları Daha Enerjik Uyanmanızı Sağlayan Yöntemler

Halis Bilgi - Halis Sağlık

  /   413   /   17 Ocak 2015, Cumartesi

 Yazdır
Sabahları uyandığınızdaki ruh haliniz bir gece öncesini nasıl geçirdiğinizle yakından ilgilidir.

  

Sabahları uyandığınızdaki ruh haliniz bir gece öncesini nasıl geçirdiğinizle yakından ilgilidir. Yedikleriniz, içtikleriniz, yaptığınız aktiviteler bir sonraki sabah iyi veya kötü uyanmanıza neden olur. Aşırı yemek yemiş olmak,  abur cuburlar, geç saatte tüketilen gazlı veya kafeinli içecekler ve alkol gibi yapılan birçok yanlış uyku kalitenizi etkileyerek sabahları mutsuz uyanmanıza sebep olur. Peki, daha enerjik uyanmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Uyku Öncesi Yemek Yemeyin
Uyku saatinizden en az 2 saat önce yemek yemeyi sonlandırmanız gerekmektedir. Besin tercihiniz gece uyurken sizleri rahatsız etmeyecek az yağlı, ızgara veya buharda pişirilmiş etler veya sebze yemekleri olabilir. Yemek sonrası kalorisi yüksek tatlılardan kaçınmak önemlidir onun yerine hafif sütlü tatlılar veya orta düzey alkali olan muz ve avokadoyu tercih edebilirsiniz. Son olarak da hazmı kolaylaştıran rezene, zencefil veya zerdeçal çayı içerek rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Yatağınızı Toplayın
Uyandığınızda yatağınızı toplamak vücudun uyanıp güne başlaması için harika bir egzersizdir. Özellikle kolları çalıştıran yatak toplama sizlere 62 kalori yaktırarak enerjinizi yükseltir.

Bir Bardak Su
Uyku esnasında oluşan su kaybını önlemek adına sabah aç karnına bir bardak su içmek enerji seviyenizi arttırmanıza yardımcı olur.

Elma ile Başlayın
Yüzünüzdeki kasları zorlayacak sert bir meyveyle güne başlamak daha kolay uyanmanızı sağlar. Güzel bir kırmızı elmaya kim hayır diyebilir? 

Protein Ağırlıklı Kahvaltı 
Karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı gün içerisinde kendinizi halsiz hissettirebilir. Bu nedenle kahvaltıda tahıllı gıdalar, süt ve süt ürünleri ve yumurta gibi enerjinizi gün boyu sabit kılacak ve besin değeri yüksek yiyecekleri tercih etmelisiniz.
  

Yorumlar