Karamsarsanız harekete geçin

Halis Bilgi - Halis Sağlık

  /   303   /   27 Mayıs 2015, Çarşamba

 Yazdır
Birkaç hafta üst üste kendinizi keyifsiz, isteksiz ve karamsar hissediyorsanız iş daha kötüye gitmeden küçük önlemlerle kendinize yardımcı olmalısınız.

  

Her insanın zaman zaman hissettiği depresif duygu durumun uzun sürmesi tehlike sinyali olarak yorumlanmalı. Psikolog Barış Gürkaş’a göre ara sıra hissedilen depresif duygular önemsenmeyebilir ancak bu durum uzadıkça riskli bir hal alır. Gürkaş, birkaç hafta üst üste hissedilen keyifsizlik, isteksizlik, karamsarlık ve hayattan zevk alamama durumunun önemsenmesi gerektiğini söylüyor. Gürkaş, tablonun kötüleşmesini önlemek için basit küçük önlemler almayı ve harekete geçmeyi öneriyor.


Psikolog Barış Gürkaş’ın, depresif ruh halinin daha ağır bir depresyona dönüşmemesi ve hayattan zevk almak için tavsiyeleri şöyle:

Sosyal çevre: Depresyonun sebep olabileceği arkadaşlardan izolasyondan kaçınmak için onlarla daha fazla plan yapmaya çalışın. Arkadaşlarınızla, ailenizle sohbet etmek ruh halinize iyi gelecektir. Depresif ruh halindeyseniz, arkadaşlarınızla buluşma enerjiniz olmayacağı için kendinizi zorunlu hissedecek planlar yapın.

Spor: Sporun ruh halinizi iyileştirici özelliği olduğuna dair kanıtlar var. Eğer uzun zamandır spor yapmıyorsanız günlük 20 dakika yürüyüşle başlamalısınız. Ancak yürüyüşü tempolu, kendinizi biraz zorlayarak yapmalısınız, aksi takdirde ruh halini olumluya çevirmede çok etkili olmadığına dair araştırmalar mevcut.


Korkular: Zor olduğunu düşündüğünüz düşünceler ile yüzleşin. İnsanlar kendilerini depresif hissettiklerinde başkaları ile konuşmaktan çoğunlukla kaçınırlar, buna enerji bulamazlar. Ancak basit düzeyde zihinsel çarpıtmalarınızın üstesinden kimi zaman sizi dinleyen kişiler aracılığıyla da gelebilirsiniz ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Ancak bu davranış, depresyon belirtilerini ağır şekilde gösteren hastalarda mümkün değildir.


Günlük hayat: İnsan kendini depresif hissettiğinde uyku alışkanlıkları bile değişebiliyor. Geç kalkıp gün içinde sık sık uyuyabilir. Ancak her zamanki saatinde kalkabilmek için kişi elinden geldiğince kendini zorlamalıdır. Günlük yemek alışkanlıkları da değişir. Kişi yemek yemesi veya kahvaltı yapması gereken zamanda genellikle yatakta olacağından sağlıksız yiyecekler ile öğünü geçiştirir.

Psikolojik destek: Durum kötüye gitmeye başladığında her ihtimale karşı profesyonel destek almak en sağlıklı yöntem olacaktır. Depresyon tedavisinde en etkili yöntem olarak antideprasan tedavisi veya bilişsel davranışçı terapi kullanılır. Ancak bunların birlikte uygulandığı tedavilerden daha hızlı sonuç alınır.

  

Yorumlar