Estetik girişli kalp ameliyatı

Halis Bilgi - Halis Sağlık

  /   298   /   08 Haziran 2015, Pazartesi

 Yazdır
Halkarasında göğüs açılmadan ve göğüs kemiği önden kesilmeden ve hiçbir kas ve kemik kesilmeden, yapılan kalp kapakları ve bypass ameliyatlarıdır

  

Bu ameliyatlar genellikle kalp çalışırken veya kısa süreli durdurularak  yapılır. Ameliyat meme-altından, göğüs yanından veya meme dış kıvrımından  ve kaburgalar arasından 4-5 cm den girilerek yapılır.Koltukaltından da yapılabilir fakat ameliyat sonrası dönemde kolun ameliyat yerine sürtünmesi ve koltukaltının terlemesi sonucu kesi yerinde tahriş olabilir. Bu nedenle koltukaltından değil, göğüs yan kısmından veya memealtından çok daha küçük bir kesi yapılmalıdır. Bu şekilde ameliyat yeri terlemeyle temas etmez ayrıca ameliyat izi de meme kıvrımlarına gizlenir ve bir-kaç ay sonra farkedilmesi bile güçtür…


.Diğer yandan da özellikle de kadınlar için estetik bir görüntü ortaya çıkar.Tıpkı meme küçültme ve büyütme ameliyatlarındaki kesi yerinin gizlenmesi gibi….

   Öncelikle bu ameliyatların önden veya koltukaltından yapılan ameliyatlara göre riski daha düşüktür. Kesi daha küçük ve estetiktir. Hasta ameliyat sonrası yüksek bir konfora sahip olur. Özellikle de şeker hastalarında, ileri yaşlılarda, şişmanlarda ,kalp gücü zayıf olanlarda, kronik akciğer hastalığı olanlarda idealdir.

Kronik akciğer hastalığı olanlar da koltukaltından yapıldığı takdirde ameliyat esnasında bir akciğerin çalıştırılmaması ve söndürülmesi nedeniyle ameliyat esnasında ve sonrasında yaşanabilecek akciğer komplikasyonları bu girişim yönteminde her iki akciğer çalıştığı için ortaya çıkmaz ve daha güvenilirdir.Enfeksiyon riski de klasik önden veya koltuk altından yapılan ameliyatlara göre daha düşüktür.

Bu giriş yöntemleriyle;

•ASD tamiri, Mitral, Aort ve Triküspit kapakların tamir ve değişimleri,
•Tek veya ikili koroner bypass ameliyatları,
•Perikard (kalp dış zarı)açılması,çıkarılması,
•Mitral kapak darlığının genişletilmesi(dilatasyon),
•PDA ligasyonu(bağlanması),
•Aort damarı genişlemesi tamiri,
•Göğüs içi inen aortadan bacak damarlarına (periferik)bypass ameliyatları
Yapılabilir.

Kalp ve Damar Cerrahisi
Prof. Dr. Yavuz Beşoğul  

Yorumlar