Taşınmanızı kolaylaştıracak 14 ipucu

Halis Bilgi

  /   406   /   17 Eylül 2015, Perşembe

 Yazdır
Taşınmayı gözünüzde büyütmeyin. İşte size doğru planlama ile zahmetsiz ve stressiz taşınmanın pratik yolları...

  

Taşınmanın, hayatta yapılabilecek en stresli aktivitelerden biri olduğu şüphesizdir. "Neyi nereye koysak? Nasıl toplasak? Her yer her yerde!" diye yakınmaktan hiç iş yapamadığınız bir noktaya ulaşırsınız. Ancak, doğru planlama ve hazırlanma ile bir sonraki taşınmanızı daha kolay hale getirebilirsiniz.

İşte taşınma işini gözünüzde büyütmeden bir çırpıda yerleşik hayata geçmek için ihtiyacınız olan ipuçları...

Eşyalar yerleşmeden tadilat işlerinizi yaptırın

Taşınma işlerine başlamadan önce eğer yeni evinizin ihtiyacı varsa ufak tefek tadilat işlerini yaptırmalısınız. Ev boşken bu tür işlerin yapılması daha kolay olur. Çünkü taşınma sürecinde bu tür işlerle uğraşmak iş yükünüzü artırır.

Yakınlarınızdan yardım isteyin

Ev taşımak güç gerektiren önemli bir iştir. Tek başınıza bu kadar işin altından kalkmanız mümkün değildir. Bu yüzden de size yardım edebilecek kişilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle de taşınma konusunda tecrübeli arkadaşlarınızı ya da akrabalarınızı seçerseniz sizin için daha faydalı olacaktır. Ancak yardım isteyeceğiniz kişilere önceden haber verin ki programlarını size göre ayarlayabilsinler.

Kullanmadıklarınızı ayıklayın

Sonraki adımınız da yeni evinizde kullanmayı düşünmediğiniz eşyalarınızı belirlemek olmalıdır. Kullanmayacağınız bu eşyaları ayıkladığınız zaman taşınma işiniz daha kolaylaşmış olur.

Kullanmadıklarınızı ayıklayın

Sonraki adımınız da yeni evinizde kullanmayı düşünmediğiniz eşyalarınızı belirlemek olmalıdır. Kullanmayacağınız bu eşyaları ayıkladığınız zaman taşınma işiniz daha kolaylaşmış olur.

En çok ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınızı ayırın

Yeni evinize yerleştiğiniz zaman ilk günler için ihtiyaç duyacağınız eşyaların bulunacağı bir koli hazırlamalısınız. Bu kolinin içine; gündelik giysi, diş fırçası, diş macunu, havlu, terlik, çorap ve pijama gibi ilk etapta lazım olacak eşyaları koymalısınız. Böylece ilk günlerde size lazım olacak eşyaları tek tek aramadan hepsini bir arada bulursunuz.

Eşyaların parçalarını kaybetmeyin

Salon takımı, yatak odası, mutfak ve banyo dolabı gibi ağır olan eşyalarınızı söküp hazırlayın. Bu eşyaların küçük parçalarını ise ayrı ayrı poşetlerde toplayın.

Kabarcıklı poşetleri kullanın

Tüm elektrikli ve elektronik eşyalarınızı güvenli bir şekilde söküp kolilemek için hava kabarcıklı poşetler kullanmalısınız. Bunun için ince battaniye ya da çarşaflardan da faydalanabilirsiniz. Gerekirse birkaç kat da sararak eşyaları daha güvenli bir şekilde kolileyebilirsiniz.

Hassas eşyalarınızı ayrı kolileyin

Bardak, tabak gibi kırılması kolay olan eşyalarınızı gazete kağıdına sarıp düzgün bir şekilde kolilere yerleştirmelisiniz. Ayrıca kırılma ihtimali olan eşyalarınızı da aynı kolide toplamaya özen gösterin.

Taşıyabileceğinizden emin olun

Kolileri sağlam bir şekilde ve sıkıca bantlamayı ihmal etmeyin. Ayrıca kolileri içlerindeki eşyaları kaldırabileceğinden emin olmak için kontrol edin. Burada önemli olan kolilere alacağı kadar değil taşıyacağı kadar eşya koymaktır.

Kolileri gruplandırın

Kutuları gruplandırmayı ihmal etmeyin. Böylece mutfak eşyalarının bulunduğu koliler mutfağa, banyo eşyalarının bulunduğu koliler banyoya konulacaktır. Böylelikle kutular yeni eve bırakılırken bir karışıklık olmayacak ve yerleşmek daha kolaylaşacaktır.

Hangi eşyaların olduğunu not edin

Kolilerin üzerine görünür bir şekilde hangi tür eşyaların yer aldığını not edin. Bu zamanınızı alabilir ancak işlerinizi kolaylaştırması açısından çok önemli bir ayrıntıdır.

Yeni evinizde ilk mutfaktan başlayın

Yeni evinizi yerleştirmeye başlarken ilk önce acil olan eşyaları yerleştirmekle işe başlamalısınız. Örneğin hem kırılacak eşyalar olması sebebiyle hem de ilk yemek yeneceğinden dolayı öncelikle mutfak eşyalarını yerleştirmelisiniz. Diğer eşyaları da önem ve ihtiyaç sırasına göre yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Hepsini bir anda açarsanız büyük bir karmaşa yaşayabilirsiniz

Kolilerin hepsini aynı anda açın

Yerleştirme aşamasında dikkat edilecek önemli bir hususta kolileri ya da poşetleri ait oldukları odalarda topluca açmaktır. Bütün eşyaları biranda görüp yerleştirmek daha kolay olur.

Gazete, poşet ve kolileri değerlendirebilirsiniz

Yerleştirme sonrası ortaya çıkan koli, poşet, gazete gibi atıklarınızın sağlam olanlarını sonradan değerlendirmek üzere saklayabilirsiniz.


  

Yorumlar