Kabusların zihinsel sağlığımız için faydası ortaya çıktı

Halis Bilgi

  /   353   /   18 Eylül 2015, Cuma

Http://www.kadinvekadin.net/kabuslarin_zihinsel_sagligimiz_icin_faydasi_ortaya_cikti.html
 Yazdır
Yapılan bir araştırmaya göre, kabus görmek gerçek hayattaki stres ve kaygılarımızdan kurtulmamızı sağlıyor.

  

Herkes mutlaka yaşamıştır. Panik içinde uyanana dek rüyanızda kovalanmak, vurulmak veya gerçekten korkunç bir şeyle yüzleşmek bazı geceleri oldukça sıkıntılı hale sokar. Kimse bu tarz şiddet ya da korku dolu rüyalar görmekten hoşlanmaz ama bu gece görüşlerinin, zihinsel sağlığınız için oldukça faydası var.

'Kötü rüyaların iyi tarafı'

New York Magazine'de yayınlanan 'kötü rüyaların iyi tarafı' adlı bir araştırma, kötü rüyaların, uyanık zamanlarda şikayetçi olduğumuz stres ve kaygılardan kurtulmak için duygusal bir gevşeme gibi hizmet verdiğini ortaya koydu.

Uyanık olduğunuzda sizi en çok ilgilendiren şeyler, uyku sırasında da kafanızı karıştırmaya devam ediyor. Bilinçsiz beyin, soyut korkuları alıyor ve kabuslar şeklinde hikayelere dönüştürüyor.

Neden kabus görürüz

Kabuslar, aslında bir korkuyu alır ve bir anıya dönüştürür. Bunun şöyle bir faydası var; anılar geçmişte yaşananları temsil ettiği için zihnin bunlarla başa çıkması, gerçek hayattaki anlaşılması güç endişelerle başa çıkmasından daha kolaydır.

Yani ara sıra kabus gören yüzde 8 oranındaki yetişkinler arasındaysanız, çok endişelenmeyin! Çünkü bu, beyninizin korkularınızı arkada bırakma yollarından biridir.

  

Yorumlar