Balkanlar'da Ramazan Bayramı

Halis Bilgi

  /   504   /   27 Eylül 2015, Pazar

 Yazdır
Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Kosova, Makedonya ve Arnavutluk'ta yaşayan Müslümanlar, bayram namazını kılmak için camilere akın etti

  

SARAYBOSNA - Balkan ülkelerinde Ramazan Bayramı coşkusu yaşanıyor. Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Kosova, Makedonya ve Arnavutluk'ta yaşayan Müslümanlar, bayram namazını kılmak için camilere akın etti.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, sabahın erken saatlerinden itibaren tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi'nde toplanmaya başlayan yüzlerce Müslüman'a, bayram namazını Bosna Hersek Reis-ul Uleması Husein Kavazoviç kıldırdı. Tarihi camideki bayram namazına ülkedeki Boşnak siyasilerin yanı sıra her yaştan yüzlerce insan katıldı.

Kavazoviç, bayram hutbesinde, bu mübarek bayram gününde gelecek nesiller dinlerini gerektiği gibi yaşasın diye Bedir, Uhud, Bosna, Srebrenitsa ve Priyedor'da hayatını kaybeden şehitleri andıklarını belirterek, "Bugün sahip olduklarımızı elde edene kadar çok kan döküldü, çok kurban verildi" ifadesini kullandı.

Toplumun umudunu uyandırmak için iyi ve başarılı bireylere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kavazoviç, bu kişilerin tecrübelerinin ve bilgisinin örnek alınması gerektiğini söyledi.

Kavazoviç, bayramın ikinci gününün Şehitler Günü olduğunu anımsatarak, ülkedeki Müslümanlara şehitlikleri ziyaret etmeleri ve onlar için dua okumaları çağrısında bulundu.

Hastalara, sıkıntı içinde olan kimselere ve yoksullara destek olunması gerektiğini söyleyen Kavazoviç, "Dostluklar kuralım, gençlere fırsat verelim, hakikat için çalışalım, kavgalardan kaçınalım, insanlar ve halklar arasında bağlar kuralım" diye konuştu.

Bu arada, 1993 yılında Sırp askerler tarafından temeline kadar yıkılan ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) desteğiyle onarılarak ramazan öncesine ibadete açılan Banya Luka şehrindeki Ferhadiye Camisi'nde de restorasyonun ardından ilk kez bayram namazı kılındı.

- Diğer Balkan ülkelerinde Ramazan Bayramı

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da da kentin tek camisi olan Bayraklı'da toplanan Müslümanlar, bayram namazını kıldı. Sırbistan'daki Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinde ise yaklaşık 300 camide, bayram namazı dolayısıyla yoğunluk yaşandı.

Nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslüman Arnavut, Türk, Boşnak Müslümanların oluşturduğu Kosova'da da bayram coşkusu yaşanıyor. Başta başkent Priştine olmak üzere Prizren ve Gilan gibi diğer kentlerdeki camiler de bayram namazı gelen vatandaşların akınına uğradı. Başkentlilerin akın ettiği Fatih Sultan Mehmed Camisi'ndeki namazı Kosova İslam Birliği Başimamı Sabri Baygora kıldırırken, bayram hutbesini ise Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava okudu.

Balkanlar'ın en küçük ülkesi Karadağ'da da Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Rojaye, Biyelo Polye ve Plevlya, Ulciny ve Bar gibi kentlerde bayram namazı kılındı. Bayram namazının ülke genelindeki yaklaşık 130 camide kılındığı Karadağ'da, başkent Podgoritsa'daki Starodoganyska ve Osmanagiç camilerinde kılınan namazın ardından bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

Bayram namazı, Makedonya genelindeki camilerde de kılındı. Makedonya'nın başkenti Üsküp'te tarihi Mustafa Paşa Camisi'nde kılınan bayram namazına, Makedonya İslam Birliği Başkanı Suleyman Recepi, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, müftüler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Namaz öncesinde Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça ilahiler söylendi, Kur'an-ı Kerim okundu.

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'te yaşayan Müslümanlar da bayram namazını kentin tek camisi olan Zagreb Camisi'nde kıldı. Müslümanlar, namazın ardından bayramlaştı.

Ramazan Bayramı coşkusu Arnavutluk'ta da yaşanıyor. Bayram namazı nedeniyle vatandaşlar ülke genelindeki camilere akın etti. Başkent Tiran'da ise kenti tek camisi olan tarihi Edhem Bey Camisi'ne sığmayan Müslümanlar, namazı Ulusal Şehitler Bulvarı'nda kıldı.

  

Yorumlar