Kelliğe "kök hücreli" çözüm geliyor

Halis Bilgi - Halis Sağlık

  /   437   /   17 Ekim 2015, Cumartesi

 Yazdır
Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, kelliğin tedavisine yönelik kök hücre çalışması yürüttüklerini belirterek, Özel kök hücre kaynaklarımız var. Bunların üzerinden moleküler kokteyller elde edip jel ve krem olarak formüle ediyoruz. Kelliğin tedavisinde kullanabiliyoruz dedi.

  Prof. Dr. Şahin, Antalya'da düzenlenen 2. Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, kök hücre gen tedavi ve hücresel ürünlere yönelik uzun süredir çalışma yaptıklarını bildirdi.

Kök hücre mükemmeliyet merkezi kuruluş çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Şahin, kök hücre ve hücresel ürünlerin laboratuvarlarda üretilmesine yönelik araştırmalarının da devam ettiğini kaydetti.

Birçok kanser hastalığının tedavisine yönelik yeni kemoterapik ajanlar geliştirmek istediklerini anlatan Şahin, kanserli hücrelerin "karakterizasyonu" üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Kanserin, hücrenin yapısının bozularak kontrolsüz bölünmesiyle oluştuğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

"Sağlıklı hücrelerde yan etkisi olmayan, direkt kanser kök hücreleri üzerinde öldürücü etkisi bulunan akıllı moleküller dizayn ederek hastalıkların tedavisinde yeni kemoterapik ajanlar geliştiriyoruz. Klinik çalışma aşamasındayız. Plastik cerrahiye yönelik çalışmalarımız var. Diş hekimliğinin sorunlarının çözülmesine yönelik, çene kemikleri, implant teknolojilerinin gelişmesine yönelik, ortopedik hastalıkların hızlı şekilde tedavi edilmesine yönelik kök hücre çalışmalarımız var. Klinik için üretim alt yapımızı tamamladığımızda geliştirdiğimiz bu kök hücre tedavilerini piyasaya sürebiliriz."

-Saçın rengini değiştirmekte de kullanılabilecek

Dökülen saçların yeniden çıkarılmasına yönelik de çalışmaları olduğunu kaydeden Şahin, kök hücreyi değil bundan elde edilen molekülleri kullanıp formüle ettiklerini bildirdi.

Son dönemde yeni bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını aktaran Şahin, şu bilgileri aktardı:

"Özel kök hücre kaynaklarımız var. Bunların üzerinden moleküler kokteyller elde edip jel ve krem olarak formüle ediyoruz. Kelliğin tedavisinde kullanabiliyoruz. Bununla ilgili preklinik (klinik öncesi) çalışmalarımızın bittiğini müjdeleyebilirim. Patent aşamasındayız. Klinik çalışmalarımızla ilgili sonuçları da kısa süre içerisinde göreceksiniz. Bu ürünün sadece saç çıkarma değil aynı zamanda saçın rengini değiştirmeye yönelik de özelliği var. Saçının siyahlamasını arzu edenler kullanabilir. Henüz klinik aşamasında. Patentini aldıktan sonra klinik çalışmalarını da bitireceğiz. Klinik çalışmaların sonucuna bağlı olarak piyasaya sürme arzusundayız. Çok güzel sonuçlar alıyoruz. Hem erkekler hem de kadınlar kullanabilecek."  

Yorumlar