Hangi kokular üretkenliği artırır

Halis Bilgi

  /   560   /   25 Aralık 2015, Cuma

 Yazdır
Kokular ruh halinizi olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Peki üretkenliğinizi artırmak için bu kokulardan faydalanın.

  

Aromaterapinin gücüne inanıyor musunuz? Kokuların, bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda, ev veya ofisinizde ruh haliniz üzerinde inanılmaz bir etkisi vardır.

Çoğu kişi stres yönetimi ve rahatlatıcı bir ortam yaratmak için aromaterapiyi bir araç olarak düşünürken, seçilmiş kokular daha yaratıcı ve üretken bir ortam oluşturmak için de kullanılabilir.

Üretkenliği artıran 5 koku

Tarçın: Bu baharat aslında çok uzun yıllardır uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Tarçın uyanıklılık hissini artırak odağı yoğunlaştırmaya yardımcı olabilir.

Nane: Sadece ağzınıza bir naneli sakız koymanız bile beyninizi uyarmak için yeterli olabilir. Nane kokusu özellikle beyin fırtınası yapılacağı zamanlarda çok etkili olduğu bilinmektedir.

limon

Limon: Limon kokusu algılandığında zihni harekete geçiren bir etkisi vardır. Ancak çok fazla limon kokusu sizi olumsuz etkileyebilir. Bunun için miktarı test edilerek bulmanız gerekir.

Portakal: Limona benzer şekilde etkisi bulunmaktadır. Bu koku keskin ve tazedir. Genellikle portakalın keskin kokusunu farklı alternatiflerle birlikte kullanmakta fayda var. Örneğin mum içine karıştırabilir veya tarcın yağıyla kombine edebilirsiniz.

biberiye

Biberiye: Yapılan araştırmalara göre, biberiye yağı gergin durumlarda, insanların daha hızlı ve daha sağlıklı düşünmelerini ve karar vermelerini sağlıyor. Biberiyenin gerçekten güzel bir aroması vardır. Yine yapılan bir çalışmaya göre, biberiye kokusundan sonra insanların daha hızlı bir şekilde test çözdükleri ortaya çıkmıştır.

Yağların bu etkilerinden yararlanmak için ya mumların içine bu uçucu yağları ekleyin ya da sıcak suyun içine birkaç damla bu uçucu yağlardan koyun. Etkisini hızlı bir şekilde göreceksiniz.

  

Yorumlar