Okuma ve Okuma yöntemleri

Halis Bilgi

  /   373   /   07 Haziran 2014, Cumartesi

 Yazdır
Okumayı kolaylaştırarak yeni bir başlangıç yapabilmek de hayata yeni bakış yapabiliriz

  

Okumayı Kolaylaştırın

Merak duygumuzu öğrenme arzumuzu ne yöne sevk edersek o konularda gelişme sağlarız. İlgi alanımızı sadece eğlence konularıyla meşgul edersek, bilgi, öğrenmek ve düşünebilme yönlerinde noksan kalırız. Halbuki hem eğlence hem de öğrenme, araştırma çabalarımız dengeli olmak zorunda. O halde küçük yaşlardan itibaren okumayı en önemli alışkanlık haline getirmek gerekir. Okumayı sıkıcı bir faaliyet gibi gören pek çok insan yanılmaktadır. Çünkü okumayı zor ve sıkıcı hale getiren şey okunan yazı değil kişinin okuma hatalarıdır. Pek çok kişi eminim ki şu soruya takılıp kalacaktır.

Bir kere bütün dikkatimizi parçaya verebiliyor muyuz? Gözlerimizle takibi yeterince kullanabiliyor muyuz? Yeterli mesafeden bakıyor muyuz? Kelimeleri tek tek mi okuyoruz? Gözlerimizle takibi yeterince kullanabiliyor muyuz? Yeterli mesafeden bakıyor muyuz? Anlamını bilmediğimiz kelimeler çok mu? İşte bu sorulara uygun cevaplar veremiyorsak okuma hızımızı okuduğumuzu anlamamızı frenleme okuma alışkanlığından vazgeçin.

Anlamadığınız yeri tekrar dönerek okumaya çalışmayın. Yazı bütünlüğünü kaybedersiniz. Gözünüzle okudukça tekrarlardan kurtulduğumuzu göreceksiniz.

Yazıda önemli gördüğünüz yerlerin ya altını çizin ya da bir yere not edin.

Yavaş okursam daha iyi anlarım düşüncesini unutun. Çünkü bu şekilde beyine bilgi akışı da yavaş olacaktır. Bu durumda dikkat dağılır anlama zorlaşır.

Okuduğunuz yer bitince veya sürenizi doldurunca birkaç soru sorarak okuduğunuz yeri ne ölçüde kavradığınızı tespit edin.

Tabi en önemli konu gözünüzün sağlığıdır. Bunun için de ışık düzeni ile göz mesafesini iyi ayarlamanız gerekir.

Bu saydıklarımıza uyarak 2, 3 ay içinde hızlı okumayı kazanabilir ve okumayı zevkli bir alışkanlığa dönüştürebilirsiniz. Ayrıca ara sıra sesli okuyarak da düzgün konuşma yeteneğinizi ve kelime hazinenizi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapabilirsiniz… Biraz gayret...

  

Yorumlar