Çocuklarda "Yasak"lamanın etkisi

Halis Çocuk - Popüler Haber

  /   461   /   22 Haziran 2014, Pazar

 Yazdır
Çocuklar için Yasak, eleştiri ve yok sayma nasıl bir çözüm yolu

  

Psikolog Dilek Kaymak, "Sürekli yasaklar konularak, eleştirilerek, çocuk aile içinde yok sayılarak bir tutum geliştirilen bu ailelerde çocuklar genellikle eleştirilen olumsuz davranışını katlanarak yapar." dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Hayat Hastanesi işbirliğiyle düzenlendiği 'Anne-Baba Okulu' eğitimleri İncirli Kültür Merkezi'nde başladı. Alanında uzman isimlerin 6 hafta boyunca vereceği 6 haftalık eğitimlerin ilk dersinde Psikolog Dilek Kaymak, katılımcılara 'anne baba tutumlarının çocuğun davranışlarında etkisi" hakkında bilgiler verdi. Aile içi iletişimde tutumların nasıl olması gerektiği konusuna değinen Kaymak, anne baba olarak yapılan hatalı davranışların çocuklar üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerden örnekler verdi. Aile tutumlarından bahseden Kaymak, "Sürekli yasaklar konularak, eleştirilerek, çocuk aile içinde yok sayılarak bir tutum geliştirilen bu ailelerde çocuklar genellikle eleştirilen olumsuz davranışını katlanarak yapar. Hatalarını görmek yerine çocuğun olumlu davranışını görürsek, o davranış da yine artmaya başlar. Çocuğa genelde 'hayır' denmez ve her istediği yapılır. Özellikle anne-çocuk ilişkisinde bağımlılık söz konusudur, anne çocuğuna kıyamaz. Ebeveynler çocuğu için sebepsiz yere aşırı kaygı duyar. Bu kaygı onları aşırı korumaya yönlendirir. Çocuğu mutlu edemeyeceklerini düşünüp endişelenirler. Ebeveynler çocuğun bu hatalarını görmek istemezler." diye konuştu.

Kaymak, hoşgörüyle ilgisizliğin birbirine karıştırılmaması gerektiğini vurguladı. Çocuğun fikri sorulmadan her türlü kararın verildiği 'aşırı koruyucu' tutumun da yanlış olduğunu dile getiren Kaymak, bu çocukların da ileriki yaşlarda içine kapanık, çekingen, hata yapmaktan korkan, sorumluluklarını üstlenmeyerek problemlerini tek başına çözemeyen bireyler olacağını belirtti. 'Tutarsız-dengesiz' aile tutumlarına da değinen Kaymak, aile bireylerinin ortak karar verebilmesinin önemine vurgu yaptı. Kaymak, şunları kaydetti: "Aile aynı davranışa farklı tepkiler gösterir ve ortak kararlar alamazsa bu davranış çocuğun karakterinde ruhsal dengesizlikler oluşturur. Doyumsuz, bencil, aşırı titiz veya pis gibi uçlarda dolaşan bireyler genellikle bu ailelerden doğar."

  

Yorumlar