Brokoli Ve Kanser

Halis Bilgi

  /   295   /   01 Ocak 2019, Salı

 Yazdır
Düzenli brokoli tüketmenin; kanser, diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi hastalıklardan korunmada ekili olabileceğini söyleyen Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, “1 bardak çiğ brokoli günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 153’ini, folat ihtiyacının yüzde 14’ünü, A vitamini ihtiyacının yüzde 11’ini ve diyet lifi ihtiyacının da yüzde 9’unu karşılar” dei

  Brokolinin, pişirildiği zaman içeriğindeki yararlı maddelerin yok olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, brokolinin çiğ tüketilmesini önerdi. 

Yıldırım, brokolinin sağlık üzerindeki faydalarını şöyle sıraladı: 
  
“K vitamini: Kanın pıhtılaşması için gerekli birçok proteinin çalışması için gereklidir. 
C vitamini: Vücudun doku ve kemik yapısında olan kolajenin yapımı için gereklidir. Yaraların iyileşmesini sağlar. Çok güçlü bir antioksidandır ve serbest radikal hasarına karşı vücudu korur. 
Lif: Yüksek lif içeren diyetler sağlıklı bir sindirim sistemi oluşturur. Aynı zamanda kolesterolün düşürülmesine de yardımcıdır. 
Potasyum: Sinirlerin iletimi ve kalbin kasılma fonksiyonları için gerekli bir mineral ve elektrolittir. 
Folat: Vücutta yeni hücrelerin üretimi ve korunması için gereklidir. 
Lutein: Yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakt oluşum riskini yavaşlatabilir. 
Osteoartiriti önler: Brokoli içerdiği sulforaphen adlı bileşik sayesinde eklem rahatsızlıklarına karşı savaşır. Bu bileşik iltihaplanmaya neden olan enzimleri yok ederek kıkırdağın yapısını korur. 
Cildi UV ışığın etkilerine karşı korur: Brokoli cilt kanserini önlemeye yardımcıdır. Bu özelliğinden brokoliyi yiyerek değil cilde doğrudan uygulayarak faydalanabiliriz. Yapılan çalışmalarda ultraviyole radyasyonun zararlı etkileri cilde brokoli ekstresi uygulandığında azaltılmıştır. 
Diyabetle oluşan kalp hasarını önler: Brokoli tüketimi kalp kan damarlarını koruyucu etki gösteren enzimlerin üretimini sağlayıp, bu enzimlere zarar veren moleküllerin etkisini azaltır. 
Kanser riskini azaltır: Her ay 3 kez brokoli tüketimi mesane kanserine yakalanma riskini yüzde 40 azaltmaktadır.” 

HAVA KİRLİLİĞİNİN ETKİLERİNİ BİLE AZALTIYOR!

Brokolinin, vücudu havadan kaynaklı kirleticilerin etkisinden arındırdığını ifade eden Yıldırım, “Yapılan bir çalışmada 1/2 bardak brokoli filizi içeren içecek tüketimi yüksek oranda benzen ve akroleynin vücuttan atılmasını sağlamıştır. Bunlar insanlar için kansorejen ve akciğeri tahriş edici maddelerdir. Brokoli içindeki mirosinaz enzimi kanser oluşum riskini azaltır. Bu enzim brokolide bulunan kükürt içeren bileşikleri (glukosinolatlar) izotiyosiyanatlara çevirir, bunlar da kanser karşıtı olarak görev yaparlar. Bu sebzeden en iyi faydayı almak istiyorsanız buharda hafif pişirin. Maximum fayda için çiğ olarak da tüketilebilir. Brokoliyi aşırı pişirir veya kaynatırsanız besin öğesi kayıpları yüzde 60’lara kadar çıkacaktır. Koyu yeşil ve mor brokoliler daha fazla sağlık faydası için tercih edilebilir. Brokoli sevmiyorsanız karnabahar, lahana, kale (kıvırcık lahana) veya brüksel lahanası deneyin. Brokoli sapları da 1 orta boy havuç ve 1 elma eşliğinde kolay ve besleyici bir içecek olarak tercih edilebilir” şeklinde konuştu.  

Yorumlar