Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Halis Bilgi

  /   786   /   16 Ocak 2019, Çarşamba

 Yazdır
Yapılan araştırmalara göre, yetişkin bireylerin yaklaşık %20’sinde topuk çatlağı görülür. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanır.

  

LİMON SUYU VE GÜL SUYU İLE AYAK MASKESİ HAZIRLAYIN!

Leğenin içine ayaklarınızı kaplayacak kadar ılık su doldurun. Suyun içine 1 çorba kaşığı tuz ekleyin. Üzerine 8-10 damla limon suyu, 1 çay kaşığı gül suyu, 1 çorba kaşığı gliserin yağı ilave edin. Ayaklarınızı bu karışımdan oluşan suda 15-20 dakika bekletin. Beklenen süre sonunda topuk taşı ile topuklarınızı ovun. Bir kasenin içinde 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı gül suyu, bir çay kaşığı gliserin yağını karıştırın. Ovma işleminden sonra hazırlanan karışımı topuklarınıza sürün. Ayaklarınızı yıkamadan çorap giyerek bu şekilde yatın. Ertesi sabah ılık su ile ayaklarınızı yıkayın. Topuklarınız yumuşayıncaya kadar birkaç gün boyunca bu ayak maskesini uygulayabilirsiniz. Limon suyu asidik özelliği ile sert ve kuru cildi iyileştirir. Gliserin yağı cildi yumuşatır. Gül suyu çatlakların iyileşmesine yarar sağlar.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI CİLDİ YUMUŞATIR.

Hindistan cevizi yağı iyi bir nemlendiricidir. Gece yatmadan önce iki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı çatlamış topuklara sürülür. Üzerine çorap giyilerek yatılır. Ertesi sabah ayaklar ılık su ile yıkanır. Birkaç gün boyunca bu uygulama tekrarlanır. Bu şekilde kuru cilt nemlendirilerek ölü deri atılır. Hindistan cevizi yağı cilde derinlemesine nüfuz eder. Cildi besler.

ÇAY AĞACI YAĞI İYİ GELİR.

Bir kabın içinde 5-6 damla çay ağacı yağı ile bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın. Hindistan cevizi yağı yoksa bir yemek kaşığı zeytinyağı kullanabilirsiniz. Yağ karışımını çatlak olan kısımlara sürün. Bir iki dakika bu şekilde masaj yapın. Uygulamadan sonra çorap giyerek uyuyun. Çay ağacı yağı cildi temizleyerek nemlendirir. Düzenli kullanımla yumuşaklık sağlar. Çay ağacı yağını tek başına kullanmamanızı tavsiye ederiz. Tek başına kullanıldığında deride döküntülere sebep olabilir.

VAZELİN İLE LİMON SUYU YUMUŞAMAYA YARDIM EDER.

Uygulamayı gece yatmadan önce yapmalısınız. Bir leğene ılık su doldurun. Ayaklarınızı 15-20 dakika boyunca bu suda bekletin. Sonrasında durulayıp kurulayın. Bir kasede bir çay kaşığı vazelin ile birkaç damla limon suyunu karıştırın. Ayağınızda çatlak olan kısımlara hazırladığınız karışımı uygulayın. Uygulamadan sonra yünlü çorap giyin. Bir gece bu şekilde yatın. Ertesi sabah ayaklarınızı yıkayın. Her gün bu işlemi uygulayabilirsiniz. Vazelin kuru ciltleri nemlendirir.

NEMLENDİRİCİ KULLANIN.

Duş alırken banyoda topuklarınızı sıcak su ile ıslatın. Yumuşayan topuklarınızı topuk taşı ile ovun. Duştan çıktıktan sonra topuk kısımlarını nemlendirici krem ile güzelce ovun.

MUZ VE AVOKADO İKİLİSİNİ DENEYİN!

Bir adet olgunlaşmış muz ile yarım avokado karıştırılarak ezilir. Macun haline gelen karışım topuklara sürülür. 15-20 dakika bu şekilde bekletilir. Beklenen sürenin sonunda ayaklar ılık su ile yıkanarak temizlenir. Bu uygulama ayaklarınız yumuşayana kadar her gün yapılabilir. Muz iyi bir nemlendiricidir. Cildi yumuşatarak pürüzsüzleştirir. Avokado içeriğindeki yağlar, vitamin ve mineral maddeler sayesinde kuru cildi onarır.

BAL KÜRÜ UYGULAYIN.

Yarım kova ılık suyun içine bir bardak bal ekleyin. Ayaklarınızı 15-20 dakika bu suyun içinde bekletin. Topuk kısımlarını yavaşça ovun. Bal doğal antiseptik özelliği sayesinde topukları iyileştirir. Cildi rahatlatarak canlandırır.

PİRİNÇ UNU PEELİNGİ YAPABİLİRSİNİZ.

Bir kaseye 2-3 yemek kaşığı pirinç unu koyun. Üzerine bir tatlı kaşığı bal ile 3-4 damla elma sirkesi ekleyin. Topuklarınız oldukça kuru ve çatlamışsa, karışıma bir çay kaşığı badem yağı yada zeytinyağı da ilave edebilirsiniz. Karışımı uygulamadan önce ayaklarınızı 10 dakika ılık suda bekletin. Sonrasında kurulayarak hazırladığınız macunu uygulayın. Macunla ayaklarınızı güzelce ovun. Pirinç unu peelingini haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Pirinç unu cildi pürüzsüzleştirerek arındırır. Yumuşaklık verir.

ZEYTİNYAĞI CİLDİ YUMUŞATIR.

Bir parça pamuğu top haline getirin. Üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı dökün. 10-15 dakika boyunca ayaklarınıza zeytinyağlı pamuk ile masaj yapın. Masajdan sonra ayaklarınıza pamuklu çorap giyin. Bir saat sonra ayaklarınızı yıkayın. Bu uygulamayı her gün tekrarlayabilirsiniz. Zeytinyağı cildi yumuşatır. Esneklik verici özelliği ile birlikte besleyicidir.

SUSAM YAĞI İLE ÇATLAK TOPUKLARDAN KURTULUN!

Susam yağı nemlendirici özelliği olan bir yağdır. Kuru ve çatlamış cildi yumuşatır. Bu etkileri için topuk kısımlarına 4-5 damla susam yağı damlatılır. Yağ emilene kadar masaj yapılır. Yatmadan önce her gün aynı işlem tekrarlanır.

KARBONATLI SU HAZIRLAYABİLİRSİNİZ.

Bir leğenin üçte ikisini ılık su ile doldurun. Üzerine 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Karbonat suda eriyene kadar karıştırın. Eridikten sonra 10-15 dakika ayaklarınızı bu suda bekletin. Islanan ayaklarınızı topuk taşı ile ovun. Ovduktan sonra temiz su ile ayaklarınızı durulayın. Bu uygulamayı haftada iki kez yapabilirsiniz. Karbonat ölü hücreleri temizleyerek cildi rahatlatır.

ELMA SİRKESİ İYİ GELİR.

Leğene ayaklarınızın üzerine geçecek kadar ılık su doldurun. Üzerine bir su bardağı elma sirkesi ekleyerek iyice karıştırın. Ayaklarınızı 15 dakika boyunca karışımın içinde bekletin. Ölü cildi atmak için topuk taşı ile ayaklarınızı ovun. Birkaç gün boyunca uygulamayı tekrarlayın. Elma sirkesi asidik özelliği sayesinde ölü deriyi yumuşayarak kolayca dökülmesini sağlar.

ALOE VERA JELİ UYGULAYIN.

Bu uygulamayı gece yatmadan önce yapabilirsiniz. Leğene ılık su doldurun. Ayaklarınızı birkaç dakika ılık suda bekletin. Sonra iyice kurulayarak aloe vera jeli sürün. Çorap giyerek bu şekilde uyuyun. 4-5 gün arayla bu uygulamayı yapabilirsiniz. Aloe vera jeli kollajen sentezini arttırır. Ölü cildi arındırır. Çatlakları iyileştirir. İçeriğindeki amino asitler cildi yumuşatır.

E VİTAMİNİ KAPSÜLLERİ KULLANABİLİRSİNİZ.

3-4 tane kapsülün içindeki E vitaminini çıkarın. Çıkan yağı çatlak olan bölgelere sürün. Günde iki kez bu uygulamayı yapabilirsiniz. E vitamini yağı cildi besleyerek nemlendirir. Topukları yumuşatarak pürüzsüz hale getirir.

SHEA YAĞI FAYDA SAĞLAR.

1-2 çorba kaşığı shea yağını topuk kısımlarına sürün. Masaj yaparak yağı çatlak kısımlara yedirin. Çorap giyerek bu şekilde uyuyun. Shea yağı iyi bir cilt nemlendiricisidir. İçeriğindeki A ve E vitaminleri sayesinde kuru ciltleri onarır.

BİTKİ UZMANI SUNA DUMANKAYA’DAN TOPUK ÇATLAĞINA İYİ GELEN ASPİRİN KÜRÜ TARİFİ!

Bir kahve fincanı vazelin ile 4 adet aspirin bir kapta karıştırılır. İçine yarım limon suyu ve yarım limon kabuğu rendesi ilave edilir. Tüm malzemeler krem haline gelene kadar karıştırılır. Bu karışım hazır olarak bir kenarda bekletilir. Bir greyfurtun yarısı sıkılır. Sıktıktan sonra kalan kabuğa toz şeker koyularak topuklar ovulur. Greyfurtla ovma işlemi bittikten sonra hazırlanan krem şeklindeki karışım topuklara sürülür. Topuklar gazlı bez ile sarılarak üzerine streç film geçirilir. Çorap giyilerek yatılır.

  

Yorumlar