Sinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Halis Bilgi

  /   865   /   03 Şubat 2019, Pazar

 Yazdır
Sinek ısırığı kaşıntı, kızarıklık ve şişmeye neden olur. Sinek ısırığına iyi gelen birçok yöntem mevcuttur.

  

TUZLU SU KARBONAT KARIŞIMI İYİ GELİR.

Isırık olan bölgedeki kaşıntının azalması için tuzlu karbonatlı su kullanılabilir. Bir çay bardağı suyun içine bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonat ekleyin. Güzelce karıştırıp kaşınan bölgeye sürün. 30 dakika aralıklarla bu karışımı uygulayabilirsiniz. Bu uygulama kaşıntının azalmasına yardım eder.

ELMA SİRKESİ RAHATLAMA SAĞLAR.Elma sirkesi asit özelliği sayesinde iyi gelir. Batma ve yanma hissini azaltır. Bir parça pamuğun üzerine 5 damla elma sirkesi damlatılır. Bu şekilde sirkeli pamuk kaşınan yere uygulanır.

BİRÇOK BİTKİSEL YAĞI KULLANABİLİRSİNİZ.

Bitkisel yağlar sinek sokmasına karşı rahatlama sağlar. Biberiye yağı, lavanta yağıçay ağacı yağı ve sedir yağı iyi gelen yağlar arasındadır. Bu yağlardan az miktarda alınarak su ile seyreltilir. Seyreltildikten sonra ısırık olan bölgeye sürülür.

LİMON SUYU SÜREBİLİRSİNİZ.

Yarım limonun suyunu sıkın. Sineğin ısırdığı kaşınan bölgeye sürün. Limon suyunun alerjik reaksiyonların etkisini azaltma özelliği vardır.

SİVRİSİNEK ISIRIĞI ŞİŞMESİNE NE İYİ GELİR?

Sivrisinek ısırığının şişmesine iyi gelen birçok yöntem mevcuttur. Kaşıntı ile birlikte şişliğin geçmesi rahatlama sağlar.

KOLONYA SÜRÜLEREK KAŞINTI GİDERİLİR.

Isırıklarda en bilinen yöntemlerden biri kolonya sürülmesidir. Kolonya sürülerek kaşıntı ve şişlik azaltılır. Ayrıca ferahlama hissi sağlar.

BAL SÜRMEK FAYDA SAĞLAR.Kaşınan bölgeye bal sürebilirsiniz. Balın antibakteriyel özelliği vardır. Şişliğe ve kaşıntıya iyi gelir.

DİŞ MACUNU İYİ GELİR.

Şişliğin inmesi için şiş olan bölgeye az miktarda diş macunu sürülür. Bu sayede bir süre sonra şişlik iner.

MUZ KABUĞU YARAR SAĞLAR.

Muz kabuğunun birçok faydası vardır. Sivrisinek ısırıklarına iyi gelmesi de bu faydalarından biridir. Şiş olan bölgeye muz kabuğu sürülerek rahatlama sağlanabilir.

POŞET ÇAY ŞİŞLİĞİ AZALTIR.Demlenmiş poşet çaylar soğutularak kullanılabilir. Poşet çaylar soğutulduktan sonra ısırık olan bölgenin üzerine konur. Bölgenin nemlenmesini ve şişliğin azalmasını sağlar.

SİVRİSİNEK ISIRIĞI NASIL GEÇER?

Sivrisinek ısırığını geçirmek için birçok metot uygulanabilir. Sineklerin ısırdıkları bölgede bir süre izler kalabilir. Bu izleri, kaşıntıyı, kızarıklığı geçirmek mümkündür.

KABARTMA TOZU UYGULAYIN!

Bir yemek kaşığı kabartma tozuna yeteri kadar su ekleyerek macun kıvamına getirin. Macun kıvamındaki kabartma tozunu ısırık olan yere sürerek 10 dakika bekletin. Rahatlamaya yardım edecektir.

SOĞAN SÜREBİLİRSİNİZ.

Soğan herkesin evinde bulunur. Bu nedenle kolayca temin edilip kullanılabilir. Bir adet soğanı ikiye bölerek ısırılan yere sürebilirsiniz. Bir süre sonra rahatlama sağlayacaktır. Kokmasına karşı soğan sürdüğünüz bölgeyi suyla yıkayabilirsiniz.

KAŞINTI İÇİN BUZ UYGULAYABİLİRSİNİZ!Buz uygulaması vücuttaki şişlik ve morarma durumlarda sık sık kullanılarak yarar sağlar. Şişlikleri indirici, morarmaları azaltıcı özelliği vardır. Sinek ısırıklarında kullanılarak kaşıntı oluşumunu azaltır.

SİNEK ISIRIĞINA İYİ GELEN DOĞAL YÖNTEMLER NELERDİR?

Evde hazırlanabilecek doğal yöntemler ile sinek ısırıklarından kurtulabilirsiniz.

ALOE VERA KULLANILABİLİR.Aloe vera ciltle ilgili mucizevi bir bitkidir. Birçok cilt rahatsızlığına iyi gelir. Sinek ısırığı ve kaşıntısı için yarar sağlayan bir bitkidir. Aloe vera jeli kaşıntı için kullanılabilir. Bir adet aloe vera yaprağı koparılarak içindeki jel kaşınan ve şişmiş bölgeye sürülür. Bir süre sonra şişlik ve kaşıntı geçer.

KEKİK YARAR SAĞLAR.

Kekik antibakteriyel ve antifungal bir bitkidir. Bu özellikleri sayesinde mikropları yok eder. Isırık olan bölge için bir miktar taze kekik toplanarak ezilir. Ezilen kekik yaprakları ısırık olan bölgeye sürülür. Bu sayede enfeksiyon riski azaltılır.

FESLEĞENİ EVİNİZDEN EKSİK ETMEYİN!Fesleğen özellikle yaz aylarında sinekleri uzak tutar. Fesleğenin kendine has kokusunu sinekler sevmez. Bu nedenle evinizde, balkonunuzda fesleğen yetiştirerek sinekleri uzak tutabilirsiniz. Isırıklar, kaşıntı için ise birkaç fesleğen yaprağı koparılarak ezilir. Ezilen yapraklar kaşınan yere sürülür. Bu sayede kaşıntı giderilir.

PAPATYA SUYU UYGULAYABİLİRSİNİZ.

Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatya atılır. Bu şekilde hazırlanan su yarım saat buzdolabında bekletilir. Yarım saat sonunda papatyalar sıkılarak alınır. Bekletilen suyun içine bir parça pamuk batırılarak ısırık olan yerde 10 dakika bekletilir. Papatyanın cildi iyileştirici, iltihabı azaltıcı etkisi vardır.

SARIMSAK SÜRMEK İYİ GELEN YÖNTEMLERDEN BİRİDİR.

Isırık olan bölgeye bir miktar çiğ sarımsak kesilerek sürülebilir. Öncelikle hafif bir batma ve yanma hissedilir. Fakat sonrasında rahatlamaya yardım eder. Sarımsak antibiyotik etkisi olan doğal bir yöntemdir.

  

Yorumlar