Osmanlı Mutfağı yeniden yaşatıldı

Halis Bilgi

  /   322   /   24 Haziran 2014, Salı

AA
 Yazdır
Söğüt Kaymakamlığının düzenlediği Ertuğrulgazi Osmanlı Mutfağı Yemek Yarışması'nda Osmanlı lezzetleri yarıştı

  

Ertuğrulgazi Tören Alanı'nda 40 çadırda kurulan mutfaklarda iki gün süren ve yaklaşık 200 aşçının katıldığı yarışmada, "Osmanlı taze makarna" yarışmasında 90 puanla Emre Uzunhortum birinci, 83 puanla Pınar İlkyol ikinci ve 75 puanla Alper Güler üçüncü oldu.

"Osmanlı balık yemeği" yarışmasında, 75 puanla Alper Güler birinci, 72 puanla Funda Alak ve 71 puanla Sinem Çelik ise üçüncülüğü elde etti. "Osmanlı ana yemek" yarışmasının "ustalar" kategorisinde 91 puanla Recep Şen birinci, 85 puanla Barış Kayadibi ikinci ve 82 puanla Meltem Arslan üçüncü oldu.

"Osmanlı ana yemek" yarışması gençler kategorisinde 92 puanla Gizem Taş birinciliği, 91 puanla Kadir Yıldırım Dağıstan ikinciliği ve 90 puanla Emre Uzunok üçüncülüğü elde etti.

"Osmanlı tavuk yemeği" yarışması gençler kategorisinde de 92 puanla Meltem Arslan, 90 puanla Zeynep Demirli ve 80 puanla Emre Uzunok üçüncülüğü kazandı.

"Osmanlı yemeğinde yılın en iyi meslek lisesi ekibi" kategorisinde 9. mutfakta mücadele eden Nevzat Ayaz Kız Teknik Lisesi birinci oldu.

"Yılın en iyi meslek lisesi ekibi" kategorisinde 1. mutfakta yarışan Ankara Anadolu Turizm Otelcilik Lisesi birinci, 10. mutfakta yarışan Nevzat Ayaz Kız Teknik Meslek Lisesi ikinci ve 2. mutfakta yarışan Zeynep Salih Alp Kız Meslek Lisesi üçüncülüğü elde etti.

Yarışmalarda dereceye giren katılımcılara ödüllerini ve kupalarını Kaymakam Mitat Gözen, Belediye Başkanı Halil Aydoğdu ve Söğüt Meslek Yüksekokulu Müdürü Taner Bilgin ve ASPAFED temsilcileri ile diğer yetkililer verdi.

  

Yorumlar