Çocuklarda dikkat becerilerini arttıran egzersizler

Halis Çocuk

  /   839   /   15 Temmuz 2020, Çarşamba

 Yazdır

  

Çocukların dikkat ve odaklanma süreleri yaş gruplarına ve gelişim düzeylerine göre farklılıklar gösterebilir. Ancak aşağıda bahsedilen odaklanma ve konsantrasyon becerilerini kuvvetlendiren dikkat egzersizleri her yaşa ve her çocuğun gelişim düzeyine göre uyarlanabilir. Psikolog Sena Karabiber, çocuklarda dikkat becerilerini arttırmanın yollarını anlatıyor.

1- Açık havaya çıkın

Açık hava gezileri, doğa yürüyüşleri, dış mekanda oynanan oyunlar stres seviyesini azaltır, konsantrasyon becerilerini arttırır.

Öneri: Birlikte doğa yürüyüşüne çıkın. Değişik renklerde yapraklar toplayarak bunları renklerine göre gruplandırın.

2- Birlikte gözlem ve inceleme yapın

Bir oyuncağı, bir nesneyi, bir olayı birlikte gözlemlemek, onun hakkında konuşmak, yorumlar yapmak, kısaca belli bir süre tüm dikkati bir noktada toplamak faydalı bir dikkat egzersizidir.

Öneri:3 veya daha fazla oyuncağı bir araya toplayın. Çocuk ile yaklaşık 1-2 dakika oyuncakları inceleyip hakkında konuşun.

Daha sonra çocuktan gözlerini kapatmasını isteyin ve oyuncaklardan bir tanesini saklayın. Çocuktan gözlerini açıp sakladığınız oyuncağın hangisi olduğunu bulmasını isteyin. Yaşla birlikte oyuncak sayısını da artırabilirsiniz.

3-Hareketli oyunlar oynamasına izin verin

Çocukların enerjilerini boşaltmaya ihtiyaçları vardır. Fiziksel hareketler solunumu destekler, dokulara giden kan miktarını arttırır. Böylece beyin fonksiyonları aktif olarak çalışarak odaklanma, konsantrasyon ve dikkat becerilerinin artmasını sağlar.

Öneri: Evde bulunan nesnelerle bir parkur oluşturabilirsiniz. Yastıkların üstünden atlayıp, sandalyenin altından geçerek belli bir hedefe ulaşmak ve belli bir sayıda bunu tekrar ederek parkuru tamamlamak gibi. Bu tür egzersizler için belli bir sayı koymak çocuğun takip etme becerisini aktif hale getirerek odaklanma süresini arttırır.

4-Nefes egzersizleri yapın

Nefes egzersizleri bedensel ve ruhsal enerjiyi düzene sokarak dikkatin kısa bir süre içinde toplanmasını sağlar.
Öneri: balon şişirme, baloncuk çıkarma, küçük topları üfleyerek hareket ettirme, mum üfleme, üflemeli müzik aletleri gibi nefes kullanılarak yapılan egzersizler dikkat süresini arttırır.

5-Kitap okuyun

Okunan kitabı anlamak için dikkatin tamamını kitaba vermek gerekir. Sayfalar birbiriyle bağlantılı bir şekilde ilerlediği için kitap okumak dikkat süresini uzatır, dikkatin devamlılığını sağlar.

Öneri: Kitabı okuduktan sonra okuduğunuz bölümle ilgili sorular sorun. Bu durum verilen dikkatin devamlılığını sağlar.

Resimli kitap seçtiyseniz resimler hakkında konuşup kitapta gördüğünüz nesnelerin yerlerini sorabilirsiniz.

6- Sıralı yönergeler verin

Sıralama ve odaklanma arasında güçlü bir bağlantı vardır. Sıralanmış yönergeler, işitsel dikkati aktif hale getirir.
Öneri: Günlük hayattaki işleri sıralı bir şekilde yapmasını isteyebilirsiniz. ‘’Oyuncaklarını topladıktan sonra odandaki bardağı mutfağa götürebilirsin ve mutfaktan bir çatal alarak meyveni yiyebilirsin’’ gibi. Yaş ile birlikte verilen sıralı yönerge sayısı arttırılabilir.

7- Denge ve konsantrasyon oyunları oynayın

Denge ve konsantrasyon oyunları, çocuğun kendi bedenini algılama ve yönetmesi gibi bir çok beyin fonksiyonunun çalışmasına yardımcı olur.

Öneri: Tepsiye konulan içi sıvı dolu bir bardağı belli bir noktadan diğer bir noktaya taşıma gibi oyunlar konsantrasyon becerilerini arttırır, dikkatin sürdürülmesini sağlar.

8- Teknolojik aletlerden uzak durun

Uzun süre teknolojik aletlere maruz kalma, çocuklarda konsantrasyon bozukluklarına, odaklanma problemlerine ve dikkat eksikliğine neden olur. İki yaşa kadar çocukları her türlü teknolojik aletten mümkün olduğu kadar uzak tutmalı, 2 yaş sonrasında sınırlı kullanıma izin verilmelidir.

  

Yorumlar