Geniz eti probleminin çocuklar üzerindeki 12 etkisi!

Halis Çocuk

  /   906   /   28 Temmuz 2020, Salı

 Yazdır

  

Uzmanlar, çoğu zaman ihmal edilen geniz eti probleminin çocuklarda davranış bozukluğundan gelişme geriliğine kadar birçok soruna neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Çoğu zaman ihmal edilen geniz eti probleminin, çocuklarda davranış bozukluğundan gelişme geriliğine kadar birçok soruna neden olabileceğini belirten uzmanlar, geniz eti sorunlarının 6 aydan önce görülmediğini, daha çok 2-8 yaş arasındaki çocukları etkilediğini söylüyor.       

Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Op. Dr. Serveren Yurtsever, çocuklarda geniz etinin yol açtığı problemler ve tedavisi hakkında bilgi verdi.  

Yurtsever, geniz eti sorununa tedavi için cerrahi önerilmişse vakit kaybetmeden ameliyat ile sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Savunma görevi hastalığa dönüşebilir

Mikroorganizmalara karşı savunma sistemlerinden biri olan geniz eti; genetik ve alerjik gibi nedenlere bağlı olarak çocukların daha sık enfeksiyona maruz kalmasına yol açabilir. Asıl görevi savunma olan geniz eti, bakteriyel tabakanın gelişmesiyle birlikte problem haline dönüşebilmekte ve vücut için bakteri kaynağı olabilmektedir. Büyüyen geniz eti, burun havayolunu tıkar ve çocuk burun solunumu yapamaz. Buna bağlı olarak da pek çok sağlık sorununa da neden olabilir.

Cerrahi tedavi için vakit kaybedilmemeli

Ameliyat önerildiğinde, bakteri kaynağı haline gelen, çocuğun yüz gelişimini, uyku düzenini ve gelişimini bozan geniz eti problemi için zaman kaybedilmemelidir. Geniz eti probleminin tedavisi hastaların büyük bir kısmında cerrahi olarak yapılmakta, bazı hastalar da ilaç tedavisi ile takip edilmektedir. Tanıda; bakış muayenesi sırasında yüz bölgesinde şekil bozukluğunun belirlenmesi, endoskopik yöntemler, direkt grafi ve gerekirse BT görüntüleme yöntemleri kullanılır. KBB uzmanı muayenesinden sonra ailenin şikâyetleri de dinlenerek çocuğu rahatsız eden geniz eti için gerektiğinde ameliyat kararı verilebilir. Ameliyat öncesi sık bademcik enfeksiyonu mutlaka sorgulanmalıdır. Kulaklar da iyice incelenmeli ve basınç testi yapılmalıdır.

Geniz etinin sebep olabileceği hastalıklar

1- Sinsi seyreden işitme kaybı

2- Horlama ve gece uykuda solunum durması

3- İdrar kaçırma

4- Uyku sırasında salınan büyüme hormonunun etkilenmesine bağlı olarak gelişen büyüme sorunları

5- Yüz görünümünde şekil bozuklukları

6- İştahsızlık

7- İyi nefes alamayan ve kaliteli uyku uyuyamayan çocuklarda sık görülen hiperaktivite ve davranış bozuklukları

8- Okul başarısızlığı

9- Kronik sinüzit ve geceleri durmayan öksürükler

10- Ağız solunum nedeniyle vücutta hissedilemeyen sıvı kayıpları ve ağız kokusu

11- Ağız solunumuna bağlı diş çürükleri

12- Burun içi fizyolojisinin bozulmasına bağlı gelişen burun kanamaları

  

Yorumlar