En kolay pazı sarması nasıl yapılır? Etli pazı sarması tarifi ve yapılışı!

Halis Mutfak

  /   848   /   17 Eylül 2020, Perşembe

 Yazdır

  

Zeytinyağlılar arasında en çok bilinen ve adını duyunca bile ağızları sulandıran pazı sarmasının tarifiyle karşınızdayız. Yapımı biraz zahmetli olsa da yemesi çok keyifli olan pazı sarması, isterseniz etli bir şekilde de servis ediliyor. Peki pazı sarması nasıl yapılır? Pazı sarmasının püf noktaları nelerdir? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Pazı, yaban pancarı olarak da bilinen ve genellikle ıspanakla karıştırılan bir sebzedir. Besin değeri açısından oldukça zengin, Akdeniz kökenli pazı sebzesi, Ispanakgiller familyasına aittir. Birçok toprak yapısı ile uyumlu bir sebze olması nedeniyle bahçelere nazaran dağlarda da yetişmesi mümkün olan pazı, koyu yeşil rengi ile dikkat çeker. Çiğ olarak tüketildiğinde hazmı kolaylaştırıcı etkisinin yanı sıra böbrek ve mesane gibi bölgelerde olan ağrıların dinmesine yardımcı olan pazıyı Türk mutfağında zeytinyağı sarma şeklinde servis edilir. Kemiklerin korunup güçlenmesi konusunda oldukça etkili bir sebze olan pazı sarmasını sizler de mutlaka denemelisiniz. 

PAZI SARMASI TARİFİ:

MALZEMELER

 • 1 bağ sarmalık pazı yaprağı
  2 su barda
  ğı su
  2-3 limonun suyu

İç harcı için;

 • 2 su bardağı pirinç
  3-4 ba
  ş orta boy kuru soğan
  1 ba
  ş sarımsak
  2 çorba ka
  şığı domates salçası
  1-2 tane acı veya tatlı kırmızı biber
  1 tatlı ka
  şığı tarçın
  Yarım tatlı ka
  şığı karabiber
  Yarım tatlı ka
  şığı yenibahar
  1 tatlı ka
  şığı sumak
  1 tatlı ka
  şığı şeker
  2 çorba ka
  şığı kuru nane
  Yarım çay barda
  ğı dövülmüş ceviz
  1 çay barda
  ğı saf zeytinyağı
  1 buçuk çorba ka
  şığı nar ekşisi

YAPILIŞI

 1. Tarife öncelikle yaprakları yıkayıp, haşlayarak başlayın. Ocağa suyu koyup saplarından ayırdığınız pazı 1-2 dakika suyun içerisinde bırakıp kevgir yardımıyla alın.
 2. Yaprakları haşladıktan sonra iç harcını hazırlamaya başlayabilirsiniz. 
 3. Pirinçleri bol suyun içerisinde yıkayın. Orta ateşte tahta kaşıkla pirinçler kuruyuncaya kadar 1-2 dakika karıştırın.
 4. Üzerine zeytinyağı, baharatlar ve salçayı ekleyip kısık ateşte kavurun.Doğranmış sarımsak, soğan, ceviz ve biber harcın üstüne ilave edip, tam pişmeden ocağın altını kapatın.
 5. Aldığınız pazı yaprakları büyükse ikiye bölüp içlerine harç koyularak sarın.
 6. Tencerenin dibine pazının saplarını yerleştirip, sarmaları dizin.  2 su bardağı suyu ve tuzu içerisine ekleyip orta ateşte pişmeye bırakın.
 7. Tam pişmeye yakın limon suyu ilave edip, altını kapatıp.
 8. Dinlenen sarmaları ılık servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun...

  

Yorumlar