Kovid-19 testi pozitif olanlar nasıl beslenmelidir? Virüsleri azaltan sağlıklı beslenme şekli

Halis Bilgi

  /   944   /   20 Ekim 2020, Salı

 Yazdır
Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin'de ortaya çıkan kısa sürede Dünya genelinde pandemiye neden olan kovid 19 virüsü doğal yaşam akışını bozdu. Kronik hastaların yaşam oranını düşüren sağlıklı insanlarda ise ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Testi pozitif olan vatandaşların özellikle beslenmelerine dikkat etmeleri konusunda uzmanlar uyuarıda bulunur. Peki Kovid-19 testi pozitif olanlar nasıl beslenmelidir?

  

Solunum yoluyla bulaşan Kovid- 19 virüsü 2019 yılının son aylarından itibaren ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ise 2020 yılının Mart ayı itibariyle pandemi ilan edildi. Kronik hastaları daha çok olumsuz etkileyen koronavirüs aslında genel olarak bağışıklığı zayıf her birey için tehlikelidir. Koyulan sağlık kurallarının yanı sıra bağışıklığında güçlenmesi gerekir. Uzmanların genelinin sık sık uyardığı bağışıklık sistemimiz ise virüslere karşı vücudumuzdaki tek koruma kalkanıdır. Ancak sadece virüse karşı bağışıklığı güçlendirmek yetmez. Aynı zamanda virüse yakalanmış insanlarında bağışıklıklarını güçlü tutması şarttır. Bu sayede vücudumuz virüsle daha iyi mücadele ederek hızla iyileşmeyi sağlar. Koronavirüse karşı kesin çözüm değildir. Ancak alternatif ve etkili yollardan biridir. Bu yüzden özellikle virüse yakalananların izole oldukları sırada beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. 

KOVİD-19 TESTİ POZİTİF OLANLAR NASIL BESLENMELİDİR? 

Koronavirüs testi pozitif çıkanların hepsi hastanede tedavi edilmez. Vücudunda az oranda virüs tespit edilen ya da grip gibi atlatanlar uzman kontrolünde evde izole olmaları sağlanır. Bu sırada ise vücut az miktarda da olsa virüsle savaşırken bazı sağlık komplikasyonları yaşar. Bunun için bağışıklık sisteminin güçlenmesi için vitamin ve antioksidan bakımından zengin bir beslenme şekline sahip olması gerekir. Ayrıca bunun yanı sıra egzersiz de önemlidir. Bol su tüketimini de unutmamakta fayda var. İzole sırasında vücudun direncinin artması ve ruhsal olarak enerjik hissetmek her hastalıkta olduğu gibi koronavirüs tedavisinde de gereklidir. Öncelikle vücudun direncini artıran protein ayrıca sindirim sistemi için lif ve hücrelerin daha sağlıklı çalışması için vitamin, antioksidan bakımından zengin besinler tüketilmelidir. 

VİRÜSLERİ AZALTAN SAĞLIKLI BESLENME ŞEKLİ 

- Vücut direnci için en temel kaynak proteindir. Bunun içinde kırmızı ve beyz et tüketimini arttırmakta fayda var. Kas ve kemik sistemini de güçlendiren protein hastalığın şiddetini de azaltır. Et tüketemeyenler mantar gibi besinleri tüketebilir. Ayrıca yumurta ile de destek verilebilir. Hastalar bu dönemde genellikle iştahsız olurlar. Bu yüzden besinlerin çorba tarzında alınması tavsiye edilir. 

- Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan balık ve ıspanak gibi besinlerde virüsün etkilediği sinir sisteminin kısa sürede iyileşmesini destekler. Bu da hastanın beyin ve ruhsal olarak daha dinç olmasını sağlar. 

- Lif bakımından zengin olan kayısı ve şeftali de sindirim sisteminin çalışmasını sağlayarak hastanın virüsü bu yolla hızla atmasını sağlar. Bunun yanında ise hastanın günde mutlaka 3 litreye yakın su tüketmesi gerekir. Böylece hasta daha hızlı bir iyileşme sürecine girer. Ayrıca yeşil sebzeleri kuru baklagiller ve ekmekte lif bakımından zengindir. Ancak tüketirken miktarlarına dikkat edilmesi gerekir. Uzmanların çoğu bununla beraber egzersiz kısa yürüyüş ya da hareket yapılması gerekir. 

- Öğün aralarında mutlaka mevsimine uygun meyveler eklenmelidir. Meyvelerin çoğunda antioksidan bulunur. Antioksidanlar bağışıklık sistemindeki antikorların sayısını çoğaltarak virüslerin yok olmasını sağlar. Etkilerini de azaltarak virüsün akciğere ya da kana karışmasını önler. 

- Soğan, sarımsak ve maydanoz virüsün ortaya çıktığından itibaren uzmanların tüketilmesi konusunda ısrar ettikleri besinlerin başında gelir. Güçlü antioksidan olan bu besinlere ek salatalık, nane ve fesleğen gibi besinlerde dahil edilmedir. Vücut sağlıklı besinleri düzenli tükettikçe virüslere karşı savaşı da bir o kadar hızlı olur. 

- Ayrıca probiyotik bakımından zengin olan ev turşusu ve yoğurtta etkili besinlerden biridir. 

  

Yorumlar