Oyuncak deyip geçilmesin

Halis Çocuk - Örnek

  /   373   /   13 Temmuz 2014, Pazar

Yeniasya
 Yazdır

Oyuncak tabanca ile oynayan çocuk, şiddet eğilimli bir tavır içerisine girebilir

Erkek çocukların vaz geçilmez oyuncağı, Oyuncak tabanca şiddete yol açabilir

  Televizyonlardaki şiddet içerikli dizi ve filmlerden etkilenerek, erkek çocuklara alınan "oyuncak tabanca"lar çocukları şiddete yöneltebilir. Dizi ve Film karakterlerini bir kahraman gibi görmeye başlayan çocuk zaman içerisinde kendisine alınan oyuncak tabanca ile kafasında şiddet içerikli düşünceleri kurgulamaya başlar. Uzmanlar, çocuklara oyuncak tabanca alırken dikkatli davranılması gerektiğini belirtirken, bazı çevreler de "oyuncak tabanca" yerine "kitab" tavsiyesinde bulunuyor
Uzmanlar, çocuklarına hediye alımında seçici davranmasını ve şiddet muhtevalı oyuncak almamaları uyarısında bulunuyor. Özel Toros Sema Koleji rehber öğretmeni Arif Özutku, çocuklara gelişi güzel alınan oyuncakların şiddete yönelttiğini ifade etti. Ailelerin kesinlikle 0-6 yaş grubundaki çocuklara oyuncak tabanca, otomatik silâhları alınmaması gerektiğini belirten Özutku, küçük yaşta şiddet ortamında yetişen çocukların sosyal hayata adapte olmada zorluk çektiğini kaydetti. Çocuklara verilecek en güzel hediyenin kitap olduğunu anlatan Özutku, “Çocuklarımızı kendi elimizle şiddete yöneltmeyelim. İki yaşında, üç yaşındaki bir çocuğa oyuncak tabanca almak ne ile izah edilebilir. Almanya, Belçika, Hollanda, Norveç, İsveç, İngiltere, Fransa ve Danimarka gibi ülkelerinde aileler çocuklarına şiddet içerikli oyuncak almıyor. Avrupalılar çocuklarına hediye olarak en fazla kitap seti ve bisiklet alıyorlar. 0-6 grubundaki çocuğumuza kesinlikle oyuncak tabanca almayalım. Bu yaştaki çocukların hafızası tıpkı kamera gibidir. Her şeyi kayıt altına alırlar. Çocuklarımızın şiddete bulaşmaması için çağrışım kuracak bütün unsurlar ortadan kaldırılmalı” diye konuştu. 

Oyuncak silâhı getir, kitabı götür


Öte yandan Çetin Kitapevi sahibi Devrim Çetin, üç yıl önce başlattıkları ‘Oyuncak silâhlarını getir, kitabını götür’ kampanyasını sürdürdüklerini söyledi. Kampanya kapsamında 3 yıl içinde 110 öğrenciden oyuncak silâhlarını alarak kitap hediye ettiklerini belirten Çetin, hedeflerinin çocukları şiddet görüntülerinden uzak tutarak kitap okumaya teşvik etmek olduğunu kaydetti.   

Yorumlar