Teknoloji bağımlığından kurtulmak için

Halis Bilgi

  /   405   /   16 Temmuz 2014, Çarşamba

CİHAN
 Yazdır

Çocuklar sanal ortamlar, şifreler ve güvenli internet kullanımıyla ilgili okul desteğini de alarak bilgilendirilmeli.

Anne babalar, çocukların teknoloji bağımlığından rahatsızlarsa önce kendilerine sorgulamalılar

  

Oyun konsolları, akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar çocukların tatil döneminde elinden düşürmediği oyun araçları. Ancak tüm bunlar çocuklar için ciddi bir teknoloji bağımlılığı sorununu da beraberinde getiriyor. Uzmanlar, öncelikle çocuklara örnek olması gereken anne-babaların teknoloji bağımlılığından kurtulması gerektiğini dile getiriyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Küçükkırım, çocukların gittikçe daha fazla zamanını teknolojik aletlerle geçirdiğine dikkat çekti. Bu çocuklarda depresyon, otizm, dikkat eksikliği ve bipolar bozukluğun daha fazla görülebildiğini ifade eden Dr. Küçükkırım, çocukların fiziksel zararlar gördüğünün altını çizdi.

Yüksek teknolojik hız ile gerçek hayat arasındaki farklılığın, çocukların davranışlarına hoşgörüsüzlük, empati yapamama, olaylar karşısında çözüm üretememe şeklinde yansıdığını belirten Küçükkırım, şu bilgileri verdi: "Çocuklar zamanla agresif kişilik yapısına sahip olabiliyor. Toplumda iletişim kurmakta güçlük çeken çocuklar hayal ile gerçeği ayırt edemeyecek kadar teknolojik aletlerden etkileniyor. Teknolojik aletlerin çocuklarda oluşturduğu fiziksel olumsuzluklar da şöyle sıralanıyor; görme sorunları, duruş ve iskelet bozuklukları, radyasyon alımı, hareket kısıtlılığının getirdiği kas ve eklem problemleri, obezite riski, uyku kalitesinde bozulmalar ve uykuya dalış sorunları…"

ÇOCUĞUNUZUN NELERLE İLGİLENDİĞİNİ TAKİP EDİN

Anne-babaların, öncelikle çocukların nelerle ilgilendikleri konusunda bilgi sahibi olması gerektiğinin altını çizen Küçükkırım, şu tavsiyelerde bulundu: "Çocuklarla daha çok iletişimde olmak ve onların ilgi duydukları alanları takip etmek güven ortamı sağlıyor. Ailelerin denetim ve gözetimini de kolaylaştırıyor. Çocukların yaşlarına göre saatler, ilgilendikleri alanlar ve içeriklerle ilgili düzenlemeler de getirilmeli."

ÖNCE AİLE BAĞIMLILIKTAN KURTULMALI

Küçükkırım, şöyle devam etti: "Ebeveynler çocuklarına rol model olduklarını unutmamalı ve ilk önce kendileri iş dışında uzun saatler teknolojik aletlerle ilgilenmemeli. Çocuklar sanal ortamlar, şifreler ve güvenli internet kullanımıyla ilgili okul desteğini de alarak bilgilendirilmeli. Şiddet içerikli programların izlenmemesi, oyunların satın alınmaması konusunda azami dikkat gösterilmeli. Bilgisayarın ortak kullanım alanında olması da önemli. Bu sayede hem çocukların teknolojik aletleri kullanmaları konusunda anne ve babanın denetimi altında olmaları sağlanmış oluyor hem de bilgisayarın ortak kullanımı nedeniyle, süre konusunda kısıtlama getirilmesi kolaylaşıyor. Aile ile birlikte dışarıda geçirilecek zaman ve çocukların herhangi bir spor dalıyla uğraşması, kitle iletişim araçlarına olan ilgiyi azaltabiliyor ve çocukları daha sosyal kılıyor. Çocuklarımıza güçlü aile ve arkadaşlık bağları kazandırmalıyız ki sanal ortamdaki hiçbir paylaşımın gerçek hayattaki paylaşımlarımızın yerine geçemeyeceğini anlamalılar. Çocukları teknolojiden uzak tutmak gerçekçi bir yaklaşım değil. Ancak anne ve babaların çocuklarına doğru bir rol model olarak, teknolojik bağımlılıktan uzak kalmaları mümkün olabilir."

  

Yorumlar