Kırgızistan'da yaşam mücadelesi

Popüler Haber - Şifa Bahçesi

  /   4251   /   27 Temmuz 2014, Pazar

Aljera
 Yazdır

Başkent Bişkek’te yoksul ailelere destek sağlayan Çocukları Koruma Merkezi Müdürü Mira İtikeyeva, devletin yoksul aileler için ödediği paranın yetersiz kaldığını söylüyor:

Kırgızistan'da hayat zor da olsa devam ediyor

  


Köyde yoksulluk nedeniyle başkent Bişkek’e taşınan Urkuya Marayimova, 15 yıldır Bişkek'in kenar mahallelerinden birinde yaşıyor.

Marayimova, yoksulluk sınırının altında yaşıyor, günde ortalama bir dolarla geçinmeye çalışıyor. Dordoy pazarında çalışarak 3 çocuğunun geçimini sağlamaya çalışıyor:

“15 sene önce eşimden ayrıldım ve Bişkek’e geldim. Bugüne kadar pazarda çekirdek satıyorum.  Bugün  komşumdan 50 Soma (1 dolar) borç aldım. Bu parayla çekirdek satın aldım. Onu satarak 100 som (2 dolar) kazandım. 50 som borcu ödedim. 50 soma da ekmek aldım. Etin tadını bile unuttuk. Böyle ekmek, şeker ve çayla hayatla mücadele ediyoruz.”

‘Ekmekle oruç açıyorum’

Marayimova, “Çocuklarına akşam ne yedireceğimi düşünüyorum” derken gözyaşlarını tutamıyor. Ramazan boyunca orucunu ekmekle açtığını söylüyor:

“Çocuklarımın ne yiyeceğini düşünücde açlığı hissetmiyorum. Oruç tutuyorum. Kuru ekmek ve çayla oruç açmak benim için zor değil. Oğlum ise bu ara Çocukları Koruma Merkezi'nin yemekhanesinde yoksul aile çocuklarına bedava dağıtılan yemeği yiyor.”

Asgari ücret 18,  devlet yardımı 13 dolar

Milli İstatistik Komitesi’ne göre, halkın yüzde 37’si yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Asgari ücretin sadece 18 dolar olduğu ülkede Marayimova’dan kötü durumda olanlar da var.

Kırgızistan’da bir ailenin minumum yaşam maliyeti aylık 5 bin som (96 dolar) olarak hesaplandı. Geliri daha az olan aileler devlet desteği için başvurabiliyor.

Sosyal Kalkınma Bakanlığı, 115 bin yoksul aileden 336 bin çocuğa destek parası veriyor. Al Jazeera’ye konuşan bakanlık uzmanı Ayzada İmanaliyeva, az da olsa devlet tarafından yoksul ailelere maddi desteğin yapıldığını söylüyor:

“Yerel yönetim kurumları tarafından yoksul aileler tespit ediliyor. Bizim sisteme giren ve geliri asgari ücretten düşük olan ailelere destek parası ödüyoruz. Her sene destek parası için bütçeden yaklaşık 2 milyar som para ayrılıyor”

İmanaliyeva, yoksul ailelere aylık 705 soma (13 dolar) yardım yaptıklarını söyledi, ayrıca kömür yardımı da yapıldığını belirtiyor.

Devlet desteği yetersiz

Başkent Bişkek’te yoksul ailelere destek sağlayan Çocukları Koruma Merkezi Müdürü Mira İtikeyeva, devletin yoksul aileler için ödediği  paranın yetersiz kaldığını söylüyor:

“Devletin yoksul aile çocukları için ödediği aylık destek parası çok düşük. Devlet ihtiyaçları karşılayacak kadar destek vermeli. Biz de şu an başkent Bişkek’te yaklaşık 80 yoksul aileye destek veriyoruz. Bu ailelerin çocuklarına bedava öğle yemeği, okul üniforması ve malzemeleri satın alıyoruz.”

2013-2017 dönemi ulusal kalkınma stratejisi çerçevesinde yoksulluk sınırı altında yaşayanların oranının yüzde 37’den yüzde 25’in altına düşürülmesi hedefleniyor.

Milli İstatistik Komitesi'nin raporuna göre yoksulluk sınırı altında yaşayanların oranı 2011’de yüzde  36,8, 2012’de yüzde 38’di. 2013’te ise yüzde 37 oldu. 5 milyon 800 bin olan Kırgızistan’da 2 milyon 135 bin kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Bunların 1 milyon 572 bini köyde kalanı da şehirlerde yaşıyor.

Aliya Raimbekova


  

Yorumlar