Akrep ve Yılan sokmalarında ne yapmalı

Halis Bilgi

  /   474   /   09 Ağustos 2014, Cumartesi

DHA
 Yazdır

Yılan ısırması ve akrep sokmalarından korunmak için akrep ve yılan yuvalarından, özellikle kaya, ağaç kovuğu ya da oyuklardan uzak durulmalı, halkımız kamp, piknik ya da çalışma alanlarında dikkatli olmalıdır

Yaz sıcaklarıyla birlikte zehirli sürüngenlerin sokmalarına karşı ne yapılabilir

  

Muğla İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, özellikle yaz aylarında fazla olan yılan ısırmalarına ve akrep sokmalarına karşı vatandaşları uyardı.

Zehirli yılan ısırması ve akrep sokmalarının, çocuklar için öldürücü etkiye sahip olduğunu belirten Muğla İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, vatandaşları çok dikkatli olunması gerektiği yönünde uyardı. Geceleri açık alanlarda kontrollü olarak ateş yakılmasını öneren Dr. Ceyhan, "Yılan ısırması ve akrep sokmalarından korunmak için akrep ve yılan yuvalarından, özellikle kaya, ağaç kovuğu ya da oyuklardan uzak durulmalı, halkımız kamp, piknik ya da çalışma alanlarında dikkatli olmalıdır. Otluk ya da sazlık arazide bebek ve çocuklar kesinlikle yalnız bırakılmamalı, bebek ve çocukların arazide çıplak ayakla gezmelerine ve kuş ya da diğer hayvan yuvalarına ellerini sokmalarına izin verilmemelidir. Arazi yürüyüşlerinde kapalı ayakkabı ya da bot giyilmeli, yerde uyumamaya özen gösterilmelidir. Yıkıntılar, kuytu yer ve çatlaklar, evlerdeki yüklükler akreplerin sık bulunduğu yerlerdir. Bu yerlere dikkat edilmelidir. Akrepler kesinlikle ele alınmamalı ve fazla olduğu yerlerde ayakkabı giymeden önce içerisine bakılmalıdır. Geceleri açık alanlarda kontrollü olarak ateş yakılmalı ve gece yürüyüşlerinde aydınlatıcı kullanılmalıdır" dedi. 

Dr. Ceyhan, akrep ve yılan sokmalarında karşı yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: "Hasta ve ısırılan organın hareketsizliğinin sağlanması, zehrin yayılımını yavaşlatır. Isırılan bölgenin sabun ve su ile bolca yıkanması gerekir. Akrep ve yılan sokmalarında yaranın üzeri temiz bir bezle örtülmeli, ısırılan yerin yukarısına sıkı olmayan, iki parmağın altından geçebileceği kadar sıklıkta bir bandaj uygulanmalıdır. Hasta derhal ve zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir." 

  

Yorumlar