Namaz aileyi ve toplumu birarada tutar

Halis Bilgi

  /   254   /   03 Mayıs 2014, Cumartesi

 Yazdır
Denizli'nin Acıpayam ilçesinde, Yeni İklim Hanımlar derneği tarafından Aile İçi İletişim ve Namaz konulu bir konferans düzenlendi.

  Talip Özkan Sanat Merkezi'nde, ilahiyatçı yazar Cemil Tokpınar'ın verdiği konferansa Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, Yeni İklim Hanımlar Derneği Başkanı Hülya Saraçoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve aileler katıldı.

Dernek Başkanı Saraçoğlu, açılış konuşmasında, Çalışmalarımızda bizleri yalnız bırakmayan yönetim kurulu üyelerimize ve tüm halkımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca bu program için bizleri kırmayıp ilçemizi ve bizleri onurlandıran ilahiyatçı yazar Cemil Tokpınar'a da şahsım ve yönetim kurulum adına şükranlarımı sunuyorum. dedi.

Gündüz ve akşam olmak üzere iki seans verilen konferansta konuşan Tokpınar ise ilk bölümünde aile ve aile içi iletişimin önemine vurgu yaparak, evlilikte paylaşmanın önemine değindi. Tokpınar, Hayat paylaştıkça güzeldir. Paylaştıkça eşiniz sevgiliniz, eviniz cennetiniz olur. Aşkınız ise bir ömür devam eder. şeklinde konuştu. “Her şeyi ben bilirim.” demenin ve bu zihniyeti devam ettirmenin huzuru sağlamayacağını vurgulayan Tokpınar, Eşler, birbirini anlama yerine kendilerini ispatlamaya çalışınca sıkıntı başlıyor. Bunun en çarpıcı örneğini günümüzde görüyoruz. 2013 yılında 120 bin aile, paylaşamadığı için boşandı. Bu rakam, 90'lı yıllarda 25 bindi. İletişim çağında, en dar daire olan ailemizde bile iletişim sorunu yaşıyoruz. Aile yuvamız monoton gidiyorsa renklendirmek lazım. Aile içinde küçük de olsa paylaşımlar olması gerekiyor. Çok küçük bir değişiklik, sevgiyi canlı tutar. dedi.

Namaz konusuna da değinen Cemil Tokpınar, aileyi kurtaran en önemli ibadet olduğunun altını çizdi: Namaz olmadan, aile içi saadet ve mutluluk olamaz. Kur'ân'da en fazla bahsedilen konu namazdır. Namaz öyle önemli bir ibadettir ki Peygamberimiz (SAV), savaşta bile terketmemiştir. Namaz aynı zamanda toplumu da birarada tutar, kardeşliği kuvvetlendirir. Öyle bir namaz sevgisi olmalı ki içimizde, sadece çalar saati değil, beyin ve kalp saatini de kurmalıyız. Peygamber Efendimiz'in ifadesiyle namaz dinin direği, Cennet' in anahtarıdır.

Konferans sonunda Başkan Şevkan, Tokpınar'a çiçek verdi. Yazar da okuyucuları için kitaplarını imzaladı.  

Yorumlar