Verem AIDS'ten sonra ikinci sırada

Halis Bilgi

  /   256   /   24 Ekim 2014, Cuma

AA
 Yazdır

Veremden ölenlerin oranının 1990 yılına kıyasla yüzde 45 oranında düşüş gösterdiğini kaydeden Raviglione, buna rağmen veremin, AIDS'ten sonra en fazla ölüme yol açan ikinci enfeksiyonel hastalık olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl 1,5 milyon insan tüberkilozdan hayatını kaybetti

  

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen yıl 1,5 milyon insanın verem (tüberküloz) nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

DSÖ Global Tüberküloz Programı Direktörü Dr. Mario Raviglione, BM Cenevre Ofisi'nde, "DSÖ Global 2014 Tüberküloz Raporu"na ilişkin düzenlenen basın toplantısında, "2013'te 9 milyon yeni verem vakası tespit edildi" dedi.

Veremden ölenlerin oranının 1990 yılına kıyasla yüzde 45 oranında düşüş gösterdiğini kaydeden Raviglione, buna rağmen veremin, AIDS'ten sonra en fazla ölüme yol açan ikinci enfeksiyonel hastalık olduğunu söyledi.Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ), geçen yıl 1,5 milyon insanın verem (tüberküloz) nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Hastalığın tedavisinde yanlış ilaç kullanımı, yanlış doz ya da tedavi sürecinin doğru tamamlanmaması sonrasında oluşan "Çok ilaca dirençli tüberküloz" vakaları hakkında ise Raviglione, "Çok ilaca dirençli tüberküloz vaka sayısı hala kritik düzeyde bulunmaya devam ediyor ve 2013'te yaklaşık 480 bin yeni vaka tespit edildi" diye konuştu.

Bu yılki yeni verem vakalarının yaklaşık 1,1 milyonunun HIV virüsü de taşıdığını ifade eden Raviglione, bu vakaların yaklaşık yüzde 80'inin Afrika kıtasında bulunduğu bilgisini verdi.


  

Yorumlar